Homeopatia

Podstawą tej terapii jest zasada ?podobne leczy się podobnym?. Leczenie homeopatyczne polega więc na podawaniu pacjentowi preparatu, który w większych dawkach wywołuje u osób zdrowych objawy podobne do tych, jakie powoduje jego choroba.

Podstawy homeopatii opracował niemiecki lekarz Samuel Hahnemann w XVIII wieku. Nazwa kuracji pochodzi od greckich słów "homoios" - podobny, i "pathos" - cierpienie. Zgodnie z teorią Hahnemanna leki homeopatyczne działają dobroczynnie dlatego, że podaje się je bardzo rozcieńczone. Dzięki temu nawet trujące substancje nie szkodzą, ale leczą. W homeopatii najważniejsze nie jest zwalczenie objawów choroby, ale przywrócenie równowagi wewnętrznej ustroju, który potem sam będzie się mógł uporać ze schorzeniem. Lek jest bodźcem, który pobudza do działania siły obronne organizmu. Lekarz podaje go w maleńkich dawkach i w dużych odstępach czasu (nawet co kwartał).

Jak wygląda wizyta

Homeopata, u nas może nim być lekarz z dyplomem, zadaje wiele pytań, m.in. o objawy choroby, ich nasilenie zależne od pory dnia, o to, jak reagujemy na chłód i gorąco, jak czujemy się w ruchu, a jak w spoczynku. Równie ważne są dla specjalisty nasze reakcje psychiczne: przeżywane emocje, zmiany nastrojów. Homeopata bada nas tak jak lekarz pierwszego kontaktu i zapoznaje się z wynikami badań, analiz - jeśli takie przeprowadzaliśmy. Pyta o dotychczasowe leczenie. Wywiad jest bardzo szczegółowy. Potem dobiera dla nas odpowiedni lek (lub leki).

Literki i cyfry

Lekarstwa homeopatyczne sporządza się głównie z roślin, ale wykorzystuje się też substancje pochodzenia zwierzęcego (np. jady gadów) i minerały (np. złoto, siarkę). Bywa, że substancja użyta do produkcji leku jest trucizną (np. rtęć, arszenik), ale po rozcieńczeniu traci te właściwości. Stopień rozcieńczenia (tzw. potencję) danego środka oznaczają litery i cyfry na opakowaniu. Litery należy odczytywać jak rzymskie cyfry, np. D1 oznacza rozcieńczenie 1 do 10, C1 oznacza rozcieńczenie 1 do 100 itd. Znaczy to tyle, że w konkretnym leku znajduje się jedna część nalewki macierzystej i odpowiednio 9 lub 99 części mieszaniny wody i alkoholu.

W różnej postaci

W homeopatii stosowane są dwie grupy leków: pojedyncze i złożone. Leki z pierwszej grupy zapisywane są tylko przez homeopatów, dobierane indywidualnie i zażywane pod kontrolą lekarza. Preparaty złożone można kupić niemal w każdej aptece, dobierając sobie specyfik pod kątem objawów choroby. Środki homeopatyczne występują w postaci doustnej (krople, granulaty i tabletki) oraz - rzadziej - iniekcyjnej (ampułki). Zaleca się stosowanie leków doustnych podjęzykowo, bowiem lepiej wchłaniają się one ze śluzówki jamy ustnej. Zwykle leki przyjmuje się pół godziny przed jedzeniem lub godzinę po posiłku. Dawki i częstotliwość zażywania preparatów powinien określić lekarz homeopata. Na początku kuracji może nastąpić zaostrzenie objawów choroby, ale zdaniem specjalistów świadczy to tylko o tym, że organizm mobilizuje wszystkie siły, by uporać się z dolegliwością. Jeżeli widać już oznaki ozdrowienia, można zacząć przyjmować bardziej rozcieńczone postaci leku (czyli o mniejszej potencji). W czasie kuracji homeopatycznej zalecana jest lekkostrawna dieta (bez tłustego mięsa, silnie aromatycznych warzyw czy przypraw, np. cebuli, czosnku, selera, pietruszki, oraz bardzo kwaśnych owoców). Nie powinno się w tym czasie pić mocnej herbaty, kawy ani alkoholu.

Wskazania

* przeziębienie

* zaburzenia przemiany materii

* choroby reumatyczne

* obniżona odporność

* nerwica

* depresja

* bezsenność

* PMS

* objawy menopauzy

Przeciwwskazania

* Nie istnieją, nie wolno jednak - zwłaszcza w leczeniu schorzeń przewlekłych - rezygnować z klasycznego leczenia i zastępować go homeopatią.

Przydatne adresy

Towarzystwo Lekarzy Homeopatów, Warszawa, tel. (0-22) 826 44 56

Centrum Homeopatii, Warszawa, tel. (0-22) 636 82 49

Ogólnopolska Informacja Medyczna, tel. 94 39 (adresy gabinetów lekarzy homeopatów)

Ile kosztuje

Wizyta u homeopaty kosztuje 100-300 zł. Cena preparatów dobieranych indywidualnie wliczana jest w jej koszty.

Więcej o: