Jak często odwiedzać ginekologa?

Regularne badania ginekologiczne są konieczne. Dzięki nim można odpowiednio wcześnie wychwycić nieprawidłowości cyklu oraz zapobiec różnym chorobom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Menstruacja pojawia się między 10. a 17. rokiem życia, a zanika, gdy kobieta ma 51-52 lata. Cykl miesiączkowy u dwudziestolatki trwa średnio 32 dni, u kobiety po 35. roku życia - 28 dni (ciałka żółte produkują wtedy mniej progesteronu). Pierwsze i ostatnie cykle - w wieku dojrzewania i tuż przed menopauzą - zwykle przebiegają bez owulacji. Wtedy też nie można zajść w ciążę .

Pierwszy raz

Pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się z dosyć dużym stresem. Pierwsze dokładne badanie gonekologiczne powinno się odbyć się najpóźniej wtedy, kiedy dziewczyna rozpoczyna współżycie, a najlepiej - jeszcze zanim to nastąpi. Lekarz może wtedy też dobrać właściwą formę antykoncepcji.

Badanie u dziewczyny, która już podjęła życie seksualne, jest dużo łatwiejsze, niż u takiej, która jeszcze tego nie robiła. Wtedy lekarz używa małego, specjalnie do takich badań przygotowanego wziernika, niezbędna jest też współpraca pacjentki z lekarzem.

Do ginekologa lub endokrynologa na pewno należy się udać, gdy miesiączka pojawia się bardzo wcześnie (przed dziewiątym rokiem życia) lub późno (nie ma jej u 16-letniej dziewczyny), a także wtedy, gdy jest zbyt obfita (trzeba wymieniać podpaski co godzinę) lub zbyt częsta. Bardzo obfite krwawienie może doprowadzić nawet do anemii. Miesiączki mają prawo być nieregularne do 18. roku życia.

Jak twierdzą lekarze młode dziewczyny są dobrze zorientowane w sprawach ginekologicznych. Najbardziej dbają o siebie te, które biorą tabletki antykoncepcyjne . Właśnie tabletki zmuszają je do pewnej systematyczności, regularnych badań.

Zachować regularność

Przyczyn nieregularnych miesiączek jest wiele: stres, uwarunkowania genetyczne, sposób odżywiania. Często dziewczyny same wpędzają się w zaburzenia miesiączkowania - najczęściej przez nierozsądne odchudzanie. To doprowadza do zaburzeń hormonalnych, a nawet do bezpłodności.

Po rozpoczęciu współżycia i pierwszej wizycie u ginekologa, raz w roku powinno się wykonać

cytologię. Równie ważne jest to, żeby znać budowę swoich piersi i co miesiąc lub dwa tuż po miesiączce samodzielnie je badać. Należy wtedy sprawdzić, czy nie bolą, czy nie ma na nich żadnych zgrubień. Po 20. roku życia każda dziewczyna powinna regularnie wykonywać USG piersi, a po 35. roku życia - mammografię.

Żaden lekarz nie powinien przepisać pigułek bez wykonania badania ginekologicznego. Jeśli ma trudności z jego przeprowadzeniem (ze względu na tuszę lub opory ze strony dziewczyny), może skierować ją na badania uzupełniające - cytologię lub badania biochemiczne - i dopiero wtedy na podstawie wyników dobrać odpowiednie tabletki. Do przepisania pigułek nie są wymagane badania hormonalne. Wystarczy wywiad dotyczący przebiegu miesiączki. Dopiero przy zaburzeniach cyklu potrzebne są badania hormonalne .

Czytaj także:

Progesteron, hormon życia

Estradiol

Polip szyjki i trzonu macicy

Nie musisz umrzeć z powodu raka szyjki macicy

Hipotonia macicy

Więcej o: