Bolący grzbiet stopy

Od dwóch tygodni boli mnie grzbiet stopy. Ból nie jest ciągły, powraca on najczęściej po dłuższym spoczynku, lecz gdy rozchodzę stopę jest lepiej i są momenty, w których go nie czuje. Jednakże podczas dłuższego spaceru ból potrafi się zjawić znikąd, tak, że muszę na chwilę przystanąć. Sytuacja się powtarza również gdy niosę coś cięższego. Gdy usiądę po spacerze, mam wrażenie jakby jakaś kość się przestawiła, ale czasem mam też uczucie palenia w tym miejscu. Uraz na pewno nie powstał po przez wykonywania sportu, nie przypominam sobie również, żebym źle stanęła. Buty na obcasach zakładam od wielkiego dzwonu i nie nosiłam ich w najbliższym czasie. Myślałam, że przejdzie po jakimś czasie. Stopę masowałam rękoma i babcinym sposobem, turlając butelkę.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu stopy jest zapalenie rozcięgna podeszwowego - zazwyczaj ból jest zlokalizowany po wewnętrznej stronie stopy, bliżej guza piętowego, ale dolegliwości bólowe mogą obejmować również łuk stopy. Dosyć charakterystycznym objawem jest nasilenie bólu rano lub po dłuższym spoczynku i jego ustępowanie w miarę chodzenia. Leczenie jest objawowe - zaleca się unikanie długotrwałego chodzenia, stosowanie leków przeciwzapalnych dostępnych bez recepty oraz noszenie obuwia sportowego z wyprofilowaną wkładką.

Innymi możliwymi przyczynami Pani objawów mogą być: płaskostopie, zapalenie pochewek ścięgnistych lub ścięgien. Niemal we wszystkich przypadkach leczenie jest podobne, w przypadku płaskostopia zaleca się leczenie rehabilitacyjne. Należy również wykluczyć choroby zajmujące układ nerwowy - przede wszystkim neuropatię cukrzycową, która jest groźnym powikłaniem wieloletniej, nieleczonej cukrzycy.

Proponuję, żeby zgłosiła Pani dolegliwości swojemu lekarzowi rodzinnemu, który będzie mógł wystawić skierowanie do lekarza ortopedy.

Więcej o: