Wynik Anty-TPO

Wczoraj odebrałam wyniki badań krwi pod kątem tarczycy. Wszystkie wyniki mam w normie (TSH, FT4, FT3, Anty-G) jedynie co mnie niepokoi do wynik Anty-TPO norma wynosi 0-34 IU/ml, mój wynik to 48,77. Co oznacza taki wynik? Czy powinnam wykonań jakieś dodatkowe badania?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Podwyższone stężenie przeciwciał anty-TPO zazwyczaj świadczy o toczącym się procesie autoimmunologicznym i może być pierwszym objawem rozpoczynającej się choroby Hashimoto. Pani wynik przekracza granicę normy, ale tylko nieznacznie.

Co więcej, samo stwierdzenie obecności przeciwciał anty-TPO nie wystarcza do rozpoznania choroby tarczycy, ponieważ również u części zdrowych osób obserwuje się ich podwyższone stężenie.

Jeżeli poziomy TSH i hormonów tarczycy są prawidłowe i nie ma u Pani żadnych objawów klinicznych zaburzeń czynności tarczycy, ani innych dolegliwości to przeprowadzanie dodatkowych badań nie jest konieczne. Pani lekarz prowadzący zapewne zleci wykonywanie kontrolnego badania TSH za kilka miesięcy. Należy jednak pamiętać, że przeciwciała mogą być podwyższone niespecyficznie w innych chorobach autoimmunologicznych. Jeżeli Pani lekarz zlecił wykonanie badania ze względu na obecność objawów chorobowych to konieczne może być kontynuowanie diagnostyki.

Więcej o: