Bolące stawy po grypie, a wyjazd do sanatorium

Przeszłam zapalenie krtani /może grypa/ lekarz przepisał Fromilid Uno 500. Tydzień po antybiotyku zaczęło bolec kolano, później wszystkie stawy prawych kończyn. - dostałam DicloDuo. Bolą mięśnie, stanąć na nogę nie mogę, co dalej? W czwartek wyjazd do sanatorium, ryzykować? Ponadto biorę Eutyrox 50, Prestarium5,Concor5...Czekałam dwa lata na sanatorium, jest za późno na rezygnację.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Mogło u Pani dojść do rozwoju reaktywnego (poinfekcyjnego) zapalenia stawów. W tej chorobie stawy są zazwyczaj zajęte niesymetrycznie i typowe jest wystąpienie objawów kilka dni lub tygodni po zakażeniu. Chociaż najczęstszymi zakażeniami poprzedzającymi są infekcje przewodu pokarmowego lub narządów płciowych, możliwe jest wystąpienie podobnej reakcji również po innych chorobach. W przebiegu reaktywnego zapalenia stawów często dochodzi również do wystąpienia zmian skórnych i zapalenia spojówek lub naczyniówki oka. Leczenie choroby jest objawowe i jego głównym celem jest zmniejszenie dolegliwości i ograniczenie procesu zapalnego. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej a w przypadku silnego stanu zapalnego stawów - leczenie rehabilitacyjne. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj opiera się na stosowaniu leków przeciwzapalnych, jest ono dostosowywane do przebiegu choroby i nasilenia dolegliwości.

Innymi schorzeniami o podobnym przebiegu mogą być: infekcyjne zapalenie stawów a także inne choroby reumatoidalne.

Decyzję o wyjeździe do sanatorium powinna Pani podjąć wraz z lekarzem rodzinnym, który bo przeprowadzeniu badania będzie mógł zadecydować czy w Pani stanie jest to wskazane.

Więcej o: