Problemy z trzustką

Mój mąż (36 lat)od jakiegoś czasu ma problemy z trzustką. Miewa powtarzające się bardzo silne bóle w okolicy mostka. Opisywał ból w ten sposób: boli jakby ktoś złapał w środku za wnętrznościi kręcił z całej siły. Ból taki utrzymuje się zwykle kilka dni. Rok temu leżał w szpitalu, jednak lekarzowi ciężko było stwierdzić, czy to jest ostre zapalenie trzustki, czy przewlekle. Tydzień temu, po wizycie i otrzymaniu skierowania do szpitala, udał się na badania. Dodam, że wówczas nie odczuwał bardzo takiego bólu, gdy podczas 'napadu bólu', jak ja to nazywam.

Tydzień temu miał wykonane 'USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnej' oraz 'TK jamy brzusznej/miednicy malej bez kontrastu i co najmniej dwie fazy z kontrastem'. Wypis ze szpitala otrzymał po kilku dniach. Na wypisie jeszcze na SKIEROWANIU DO PORADNI SPECJALISTYCZNEJ(PORADNI CHIRURGICZNEJ), które otrzymał pisze tak : ROZPOZNANIE: *K86.1 - Zaostrzenie P.Z.T, *Zanik trzonu i ogona trzustki, *Stłuszczenie wątroby. Czy to oznacza, ze mąż będzie miął operacje? Jeśli tak, to na czym będzie ona polegać? Na samym wypisie w miejscu 'USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnej' : Wątroba wielkości i echogenicznosci prawidłowej. Rysunek naczyniowy w normie. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnatrzwotrobowe nieznacznie poszerzone. Woreczek żółciowy o ścianach gładkich, powiększony. Trzustka o echostrukturze mieszanej. Szerokość miąższu w zakresie głowy i ogona trzustki o wymiarach: 4 cm. zakresie trzonu wielkości 2 i pół cm. W zakresie głowy stwierdza się zmianę hypoechogeniczną średnicy 2 i pół cm. Przewód Virsunga widoczny. Aorta brzuszna nieposzerzona. Nerki wielkości, kształtu i położenia prawidłowego. Szerokość miąższu i echogeniczność w normie. W zakresie układu kielichowo-miedniczkowego zastoju ani złogów nie stwierdza się. W miejscu 'TK jamy brzusznej /miednicy małej bez kontrastu i co najmniej dwie fazy z kontrastem' pisze: Wątroba niepowiększona. Rozlane, nasilone stłuszczenie miąższu wątroby. Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone.

Całkowita atrofia trzonu i ogona trzustki. Głowa trzustki wlk. 40x33mm, jednorodna, prawidłowo wzmacniająca po podaniu kontrastu, bez zmian ogniskowych. Nie stwierdza sie patologicznych zwapnień i poszerzenia przewodu trzustkowego. Pozostałe narządy jamy brzusznej bez istotnych zmian. Bez obecności płynu w jamie otrzewnej. Aorta brzuszna i tętnice biodrowe prawidłowej średnicy. Bez widocznych śródbrzusznych patologii węzłowych. Podstawy płuc czyste. Bez obecności płynu w jamach opłucnych. Struktury kostne objęte badaniem bez podejrzanych zmian ogniskowych.

Czy podane wielkości wykazane na USG i na TK są prawidłowe? Co się wiąże z tym, że mąż ma zanik trzustki oraz z tym, że ma stłuszczoną wątrobę? Dodam również, że mąż w zaleceniu ma: kontrola w poradni chirurgicznej za 2 tygodnie.

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Atrofia czyli zmniejszenie wymiarów trzustki najprawdopodobniej związana jest z przewlekłym zapaleniem trzustki (PZT). W przypadku takiego rozpoznania jak również stłuszczenia wątroby obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, zaprzestanie palenia tytoniu oraz dieta ze zwiększoną zawartością białka.

Kontrola w poradni chirurgicznej nie oznacza od razu skierowania na operację. Najprawdopodobniej ma ona na celu kontrolę po leczeniu szpitalnym oraz ze względu na potrzebę okresowych badań obrazowych trzustki z powodu zwiększonego ryzyka tworzenia się guza. Jednak są to tylko moje przypuszczenia. Najlepiej zasadność wizyty w poradni wytłumaczy lekarz prowadzący w trakcie hospitalizacji.

Więcej o: