Czy kwalifikujemy się do inseminacji?

Mam 28 lat i od przeszło dwóch lat staramy się z mężem o dziecko. Wykonane miałam badania hormonalne: Estradiol 195,20; FSH 4,10; LH 12,05; Prolaktyna 7,27; testosteron nieco podwyższony 101,0 który po stosowaniu tabletek unormował się do 74,0. USG: echo endometrium jednorodne 13 mm jajnik prawy 37x28 mm z kilkoma drobnymi pęcherzykami oraz hyperechogenicznym obszarem Sr 14 mm(ciałko żółte), jajnik prawy 36x23 mm z licznymi drobnymi pęcherzykami. Wyniki męża są w normie jedynie morfologia plemników form prawidłowych wyszła 2%. Żaden lekarz nie stwierdził jednoznacznie czy mam zespół PCOS oraz czy przyczyną jest mały procent prawidłowych form u mężą. Dodam że miesiączki mam nieregularne ok.. 21-43 dc. Ostatni cykl 50 dc. Trudno mi zaobserwować zmiany w ciele oznaczające owulację jednak wykonuje testy zaraz po miesiączce do pierwszego dnia kolejnej. Ani razu nie miałam pozytywnego wyniku. Proszę o interpretację. Czy kwalifikujemy się do inseminacji?

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Odpowiadając na pierwsze pytanie odnośnie diagnozy PCOS. W celu rozpoznania należy spełnić 2 z 3 kryteriów:

1. brak lub rzadkie owulacje

2. cechy androgenizacji lub androgenizm stwierdzony biochemicznie

3. charakterystyczny obraz jajników w USG oraz wykluczenie innych zaburzeń, które mogą powodować nieregularne cykle oraz hiperandrogenizm.

Ze względu na długie cykle (rzadkie owulacje) oraz podwyższone stężenie testosteronu możliwe jest u Pani rozpoznanie zespołu policystycznych jajników.

Wykonanego wyniku USG nie można zinterpretować ze względu na obecność ciałka żółtego w obrazie. W celu oceny wyglądu jajników należy wykonać badanie od 3 do 5 dnia cyklu.

Wskazaniami do inseminacji jest liczba plemników o ruchu progresywnym powyżej 1 mln.

Polecam skontaktować się z ginekologiem, który zadecyduje o możliwości wykonania inseminacji.

Więcej o: