Przeszywający ból brzucha, wymioty

Ostatnio męczy mnie przeszywający ból brzucha, wydaje mi się, że w okolicy żołądka, właśnie w godzinach nocnych i porannych najmocniej, i czasem w ciągu dnia, ale to już nie boli aż tak. Dzisiaj rano np. bolał mnie tak brzuch, że jak się ruszyłam to aż ciągnęło mnie na wymioty.. Po przeczytaniu: 'Możliwe powikłania(choroby wrzodowej): krwotok, którego objawem są czarne wymioty podobne do fusów z kawy, oraz smolisty, luźny stolec.' Dodam, że ostatnio wymiotowałam, oczywiście wszyscy przybrali teorię, że to od alkoholu (był sylwester), ale właśnie te wymioty wyglądały, jak wyżej opisane, zdziwiłam się, że mają jakieś czarne ciapki, ale pomyślałam, że to kawałki pokarmu czy coś. I jeszcze od dłuższego czasu mam 'smolisty, luźny stolec', myślałam, że to po prostu biegunka, taka bardziej oleista, ale trwa to chyba za długo, i rozregulowały mi się 'godziny' wypróżniania, kiedyś zazwyczaj wypróżniałam się raz, czasem dwa razy dziennie, a teraz dwa i więcej. Nie wiem czy to wszystko ma nawzajem wpływ na siebie, ale wolałam na wszelki wypadek to uwzględnić. Co to może być? Czy to mogą być wrzody żołądka? Czy powinnam się tym martwić?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Bóle brzucha wywołane przez chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy zazwyczaj zlokalizowane są w nadbrzuszu i dosyć często występują w nocy lub wcześnie rano. Ciemne, fusowate wymioty i smoliste stolce (o czarnym kolorze) rzeczywiście są objawami krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Takie krwawienie najczęściej wywoływane jest przez tzw. ostrą gastropatię krwotoczną lub chorobę wrzodową. Gastropatia krwotoczna zazwyczaj spowodowana jest przyjmowaniem leków przeciwzapalnych, spożywaniem alkoholu lub refluksem żółciowym. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy w większości przypadku wiąże się z zakażeniem Helicobacter Pylorii lub stosowaniem leków przeciwzapalnych. Krwawienie może być objawem groźnych chorób przewodu pokarmowego, dlatego nigdy nie powinno być bagatelizowane.

W diagnostyce krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego podstawowym badaniem jest gastroskopia, która pozwala ocenić źródło krwawienia, pobrać wycinki do badań histopatologicznych i testów bakteriologicznych. Sugeruję, aby jak najszybciej skontaktowała się Pani ze swoim lekarzem rodzinnym, który będzie mógł wystawić skierowanie do poradni gastrologicznej a także zadecydować o sposobie leczenia.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: