Nagłe napady bólu klatki piersiowej

Mam 15 lat i od kilku miesięcy mam problem. Co jakiś czas, zwykle co miesiąc nachodzi mnie taki ból, ze nie mogę oddychać. Boli mnie po prawej stronie (okolice żeber) Strasznie kłuje. I to nie przy wysiłku. Zazwyczaj gdy siedzę, jak dzisiaj w parku. Nie wiem co z tym robić. Również jak kładę się spać mam problem z braniem głębszych oddechów. Czy to może być powiązane?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Krótkotrwałe nagłe napady bólu w obrębie ściany klatki piersiowej nasilające się przy oddychaniu, które pojawiają się samoistnie i mijają po maksymalnie kilku-kilkunastu minutach są przypadłością bardzo częstą w całej populacji. W zagranicznym piśmiennictwie zespół takich objawów nazywany jest "Benign Chest Wall Pain" (czyli: łagodny ból klatki piersiowej) i uważa się, że nie ma on żadnego negatywnego wpływu na stan zdrowia. Nie jest wyjaśniona dokładna etiologia tego zespołu - podejrzewa się, że krótkotrwałe napady bólu spowodowane są niespecyficznym podrażnieniem opłucnej. Jeżeli ból nasila się przy dotyku lub ucisku żeber może być on wywołany stanem zapalnym chrząstek żebrowych - jednak wówczas ból jest długotrwały i znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

W przypadku często nawracających objawów bólowych, aby wykluczyć obecność procesu chorobowego można wykonać podstawowe badania, takie jak RTG klatki piersiowej, EKG i morfologię. Ponadto konieczne jest zgłoszenie się do lekarza w każdym przypadku pojawienia się nowych dolegliwości, a w szczególności: kaszlu, duszności, omdleń, gorączki i innych niepokojących objawów.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: