Jak leczyć chorego w domu?

Moja żona (75 lat) ma zdiagnozowane w szpitalu: rozpoznanie R10.4, podejrzenie choroby wrzodowej i dwunastnicy, prawostronne zapalenie płuc, dieta lekkostrawna i dalsze leczenie pod kontrola lekarza. Jak mam leczyć w domu moją żonę? Jak się nią opiekować?

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Przede wszystkim proszę skoncentrować się na współpracy z lekarzem rodzinnym i wypełnianiu zaleceń otrzymanych w szpitalu.

Proszę regularnie przyjmować przepisane leki - w przypadku zapalenia płuc przyjmowanie antybiotyku jest rzeczą kluczową.

Warto też kontynuować diagnostykę choroby wrzodowej. W wieku Pana żony wskazane byłoby wykonanie gastroskopii celem potwierdzenia zmian chorobowych, a także wykonanie testu na obecność bakterii Helicobacter Pylori. Kolejnym krokiem będzie włączenie leczenia choroby wrzodowej - po pierwsze eradykacja bakterii, po drugie leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Jeśli chodzi o dietę związaną z chorobą wrzodową - nie ma ona tak wielkiego znaczenia jak to wcześniej zakładano. Z pewnością korzystne będzie unikanie dużych ilości alkoholu, potraw mocno przyprawionych (bardzo ostrych) i dużej ilości kawy.

Podsumowując - proszę przyjmować regularnie przepisane leki i wraz z lekarzem rodzinnym ustalić diagnostykę i leczenie choroby wrzodowej.

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: