Zgrzytanie zębami, przewlekła biegunka - co się dzieje?
Zgrzytanie zębami, przewlekła biegunka - co się dzieje?
REKLAMA
Użytkownik
Mam 24 lata. Ostatnimi czasy mam problemy związane z jelitami, tak mi się przynajmniej wydaje! Objawy są niepokojące: częsty stolec(nawet do 5 razy dziennie)luźny, czasem wydalany ze śluzem, wzdęcia, nadmierne gazy. Co mnie niepokoi najbardziej i czego nie do końca potrafię stwierdzić, czasem czuje a nawet słyszę przemieszczające się gazy po moich jelitach, któremu to zjawisku towarzyszy delikatne aczkolwiek nieprzyjemne mrowienie (może się to wydać nieprawdopodobne).Dodatkowo rok temu miałem robione USG jamy brzusznej po którym to lekarz stwierdził, że mam dwie śledziony. Bardzo niepokoje się tym faktem tym bardziej, że to nie koniec moich problemów. Od roku borykam się z mętnym moczem i bólem w okolicy pęcherza moczowego. Dodatkowo dzisiaj zauważyłem, że moje ust nabierają stopniowo jasno różowego barwy, gdzie przejaśnieniom tym towarzysza minimalnej wielkości brodawki. Poza tym borykam się z nerwicom od 4 lat i to może być wytłumaczenie zagadki moich anomalii jelitowych, brzucha w okolicy pęcherza moczowego, wzdęcia, gazy, przebarwienia na ustach... Muszę dodać, że podczas snu towarzyszy mi również szczękościsk i zgrzytanie zębami. Co jest jeszcze bardzie niepokojące zdarza mi się to noc w noc. Powoli zaczynam odczuwać tego skutki, ból zębów i widoczne zniekształcenia spowodowane zgrzytaniem tzn. ścieranie się zębów po prostu tracą na wyglądzie. Co robić? Jak się z tego wyleczyć?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:
Z przedstawionymi problemami należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, ponieważ należy rozpocząć diagnostykę przewlekłej biegunki. Należy wykluczyć między innymi takie przyczyny jak nieswoiste choroby zapalne jelit, niewydolność trzustki, nadczynność tarczycy czy zespół jelita drażliwego.
REKLAMA
Kolejnym problemem przez Pana przedstawionym jest obecność mętnego moczu, który może sugerować wraz z bólami podbrzusza zakażenie układu moczowego. W tym celu należy wykonać badanie ogólne moczu i w przypadku obecności licznych bakterii i leukocytów warto zrobić posiew moczu w celu stwierdzenia bakterii jaka wywołała zakażenie.
Opisuje Pan też zgrzytanie zębów, które powoduje ścieranie zębów. Z tego powodu należy zgłosić się do dentysty, który postara się znaleźć przyczynę takiego procesu. Wśród głównych czynników wymienia się przewlekły stres. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i przeciwdziałaniu dalszego ścierania zębów często wykonuje się szyny relaksacyjne, które zakłada się na noc.