Problem z wypadaniem włosów - łysienie plackowate

Mam 41 lat. Od 6 miesięcy wypadają mi włosy. Początkowo to było ok. 200 włosów w czasie jednego mycia. Kupiłam jakieś witaminy na wzmocnienie i szampon i kiedy już wypadających włosów było mniej - nagle z dnia na dzień miesiąc temu zrobił mi się łysy placek po prawej stronie czubka głowy - dziś ma ok 4x2,cm i chyba ciągle się powiększa. Diagnoza dermatologa: łysienie plackowate. Zalecenia: płyn na bazie resorcini do wcierania, Seboradin i szampon Dermena oraz Biotebal doustnie. Ogólne badania krwi i moczu - norma, tylko liczne bakterie w moczu i podwyższone monocyty - 13,34%. Pytana przez dermatologa o infekcje przypomniałam sobie, że tuż przed wyłysieniem przez 2 tyg. 'dziwnie' się czułam. Tak, jakbym miała gorączkę, a nie miałam, były mdłości, powiększone obolałe węzły chłonne przy uszach, ból ucha, a potem gardła i katar. I wszystko samo minęło. Dodam tylko, że cierpię na bóle stawów lewego biodra i kolana, oraz dolnego odcinka kręgosłupa, mam zmiany zwyrodnieniowe w stawie biodrowym. Właściwie codzienne poruszanie się to ciągłe niespodziewane napady bólu przy wstawaniu, dźwiganiu, a także w nocy na zmiany pogody, nasilające się pod koniec cyklu miesiączkowego. Żaden lekarz, oprócz ginekologa nie miał czasu na wysłuchanie 'kompletu' moich dolegliwości, ale akurat ginekologicznie jestem zdrowa, no i to nie jego 'działka'. Nie wiem w jakim kierunku się leczyć, co robić. Nie stać mnie na drogie leczenie prywatne.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Objawy, które Pani u siebie zaobserwowała oraz nieprawidłowy wynik morfologii (monocytoza) wymagają dalszej diagnostyki.

Podwyższony poziom monocytów we krwi może być pierwszym sygnałem świadczącym o istnieniu choroby hematologicznej, szczególnie białaczki monocytowej. Stany podgorączkowe i powiększenie węzłów chłonnych również są dosyć charakterystyczne dla tej grupy chorób, ale mogą występować także w infekcjach bakteryjnych, wirusowych lub pierwotniakowych.

Łysienie plackowate, bóle stawów oraz nieprawidłowy wynik morfologii mogą być spowodowane chorobami układowymi tkanki łącznej (takimi jak toczeń rumieniowaty układowy) lub chorobami ziarniniakowymi.

W Pani przypadku sugeruję w pierwszej kolejności nakreślić swój problem lekarzowi rodzinnemu, przedstawić mu wszystkie wyniki dotychczasowych badań i konsultacji specjalistycznych. Wykonanie kilku dodatkowych badań, w tym oznaczenie OB, czynnika reumatoidalnego i wykonanie morfologii z rozmazem ręcznym pozwoli wykluczyć część możliwych przyczyn. Najprawdopodobniej konieczna jednak będzie konsultacja z lekarzem internistą, który po zebraniu dokładnego wywiadu będzie mógł zlecić szczegółowe badania i zadecydować o dalszym sposobnie postępowania..

Powrót do działu porad lekarskich.

Więcej o: