Problemy ze snem

Mam ogromne problemy z zasypianiem. Jak już zasnę, jest ok. Śpię bez przerwy kilka godzin. Problem jednak w ty, że godzinami leżę w łóżku, a sen nie przychodzi, choćbym nie wiem jak była zmęczona. Już nie wiem, co robić. Próbowałam wszystkiego: od baranów, przez wodę z miodem, po zioła i melatoninę w tabletkach. Nic nie działa. Nie mam żadnych poważnych problemów ani nic. Co to może być? Jestem coraz bardziej zmęczona, bo rano muszę wstać do pracy niezależnie od tego, o której zasnę. Czasem czuwam do świtu.

Odpowiada Małgorzata Tokarska:

Na początek radziłabym zrobić komplet badań - skierowanie na badania krwi dostanie Pani od lekarza pierwszego kontaktu. Są choroby, np. cukrzyca, którym towarzyszy bezsenność. Zastanawiam się też, w jakim Pani jest wieku-w niektórych okresach życia kobiety, np. przy dojrzewaniu, lub przekwitaniu mogą występować zaburzenia snu.

Jeśli po zrobieniu kompletu badań lekarz wykluczy biologiczne podłoże bezsenności, przyczyn należy szukać gdzie indziej. Często w taki sposób człowiek odreagowuje różne nawarstwione stresy, zmiany życiowe lub zmartwienia. Również bagatelizowanie, bądź umniejszanie istniejących kłopotów może skutkować kłopotami ze snem, lub bólem odczuwanymi w ciele. Mówi się wtedy o "somatyzacji problemów".

Inną przyczyną kłopotów ze snem może być depresja, która bardzo długo może pozostawać niezauważona. Wówczas pomocy należy szukać najlepiej u psychiatry, gdzie oprócz leków można dostać wskazówki jak postępować oraz co robić, żeby przetrwać najtrudniejszy okres tej choroby.

Depresja jest tylko jedną z chorób, której objawem może być bezsenność. Aby wymienić wszystkie-zabrakłoby tu miejsca, a i nie ma potrzeby doszukiwać się u siebie czegoś na wyrost. Warto jednak skorzystać z pomocy psychologa, lub jak wcześniej wspomniałam-psychiatry, którzy pomogą znaleźć przyczynę Pani problemu.

Odsyłam także do artykułu: Problemy z zasypianiem? Nie poddawaj się! Znajdzie w nim Pani konkretne, doraźne rady, co robić, by zmniejszyć ryzyko problemów z zasypianiem, a także więcej informacji o depresji (objawach, które łatwo przeoczyć).

Więcej o: