Ból brzucha nad biodrem

Moje pytanie dotyczy niepokojącej zmiany po prawej stronie w brzuchu, tuż nad biodrem. Pół roku temu podczas badania palpacyjnego brzucha lekarz wykrył zgrubienie i poinformował, że jest to powiększony węzeł chłonny. Powiedział, że należy zmianę obserwować. Obecnie zmiana się powiększyła i doszło obok jeszcze jedno zgrubienie (tak jakby twardy guzek, oba wielkości ok po 2 cm). Przy dotykaniu nie boli, jednak badając te zmiany zauważyłam, że na wysokości biodra po prawej stronie jest podłużna również powiększona zmiana, widzę ją również jak stoję lub leżę, a brzuch po tej stronie jest bardziej wypukły. Dodatkowo dokuczają mi częste, luźne wypróżnienia (ok.3 razy dziennie) oraz takie skurczowe bóle brzucha, występujące niezależnie od pory dnia. Dodam, że dwa lata temu miałam laparoskopię celem wycięcia torbieli, która była w prawym jajniku. Niebawem idę do lekarza jednak te zmiany nie dają mi spokoju.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Pani obawy i wątpliwości powinny zostać wyjaśnione podczas wizyty lekarskiej dlatego sugeruję, aby cierpliwie zaczekać do "spotkania" z lekarzem. Ze swojej strony mogę dodać, że same tylko opisane przez Panią objawy nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, jaka jest przyczyna Pani dolegliwości.

Opisywanie przez Panią zgrubienie oczywiście może być węzłem chłonnym, jednak dla potwierdzenia warto zrobić badanie USG brzucha. Pozwoli ono zweryfikować czy ów guzek nie jest np. tłuszczakiem w powłokach skórnych albo przepukliną. Dolegliwości jelitowe mogą być spowodowane np. powstaniem zrostów po laparoskopii. Jednak, tak jak pisałam wyżej, do postawienia pewnego rozpoznania nie wystarcz sam opis dolegliwości - niezbędne jest badanie lekarskie i ew. badania dodatkowe.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: