Implant lepszy?

Z powodu torbieli musiałam usunąć górną szóstkę. Ubytku nie widać, a dentysta zaleca wstawienie implantu. To duży wydatek, tylko czy konieczny? Podobno dla mojego uzębienia najlepszy. Dlaczego nie koronka i sztuczny, zwykły ząb? Co to szkodzi zębom? Nie mam żadnych problemów z kośćmi, zęby okoliczne są ok.

Odpowiada stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak:

W tej chwili wydaje się Pani, że brak niewidocznej w uśmiechu szóstki to żadna strata. Ale za chwilę luka w uzębieniu może wywołać serię niefortunnych zdarzeń w Pani jamie ustnej. Po pierwsze zęby sąsiadujące z ubytkiem zaczną się przesuwać, niwelując lukę w uzębieniu. Mogą się przechylać w stronę luki, tracąc stabilność. Takie zęby będą bardziej podatne na paradontozę. Z ich powodu może dojść do niekorzystnych zmian w zgryzie, w efekcie do obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego po stronie ubytku. Stąd już tylko krok do nierównomiernego ścierania zębów, uszkodzeń mechanicznych, a nawet do bólów głowy, wywołanych nierównomiernym obciążeniem stawów. "Dziurę" po szóstce będzie chciał zapełnić także dolny ząb, który bez podparcia będzie się wydłużał, tracąc stabilne mocowanie korzenia. A w uśmiechu brak szóstki także będzie widoczny, ponieważ przesunie się Pani linia między dolnymi a górnymi jedynkami.

Dlaczego implant jest lepszy? Sztuczny ząb nie może być zawieszony w próżni. Żeby zapełnić lukę, trzeba oszlifować dwa sąsiednie zęby pod korony i doczepić do nich brakującą szóstkę. Dla brakującej szóstki poświęca więc Pani kolejne zęby, które być może trzeba będzie przeleczyć kanałowo. Taki most, wykonany z porcelany, wymagać będzie zmiany średnio co 10 lat i specjalnej higieny, by pod koronami na filarach nie rozwinęła się próchnica czy stan zapalny. Implant nie wymaga szlifowania sąsiedniego zęba, jego wszczepienie zajmuje 20 minut, a integracja trwa ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie na implancie mocowana jest korona, która nie tylko pod względem wyglądu, ale także funkcji zachowuje się jak naturalny ząb. Może Pani gryźć i chrupać bez obaw o zęby. Trwałość implantów uważa się za dożywotnią, a prawdopodobieństwo integracji jest bliskie 100%. Ostatni argument, gdy podsumuje się koszty trzypunktowego mostu, leczenia kanałowego filarów, okaże się że implant jest niewiele droższy. Korzyści zdrowotnych i estetycznych nie da się porównać.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: