Problemy 38-latki

Nie wiem co się ze mną dzieje: mam 38 lat, ciągle wahania nastrojów, bardzo często chce mi się płakać, mam napady złości, trzęsie mnie w środku i znowu chce mi się płakać. Często bolą mnie piersi i są opuchnięte. Tak jest od ponad roku. Proszę o radę.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Chwiejność emocjonalna może być objawem zaburzeń psychicznych, w szczególności zaburzeń nastroju lub zaburzeń lękowych. Aby dokładnie ocenić charakter i podłoże Pani dolegliwości, powinna Pani skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Jeżeli chodzi o bolesność piersi, to potrzebne jest zebranie dokładnego wywiadu dotyczącego charakteru bólu. Dolegliwości bólowe pojawiające się zawsze w tym samym momencie cyklu miesiączkowego najprawdopodobniej będą świadczyć o podłożu hormonalnym. W drugiej połowie cyklu menstruacyjnego u większości kobiet pojawia się bolesność i obrzęk piersi. Jest to związane z cyklicznymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie i ich wpływem na gruczoł sutkowy. Objawy - najczęściej jest to właśnie ból, nadwrażliwość, powiększenie piersi, obrzęk, czasem również wydzielina z brodawki - typowo narastają po owulacji i osiągają największe natężenie tuż przed początkiem krwawienia.

Innymi przyczynami bólów piersi może być grupa schorzeń określanych jako łagodne dysplazje piersi. Jest to grupa łagodnych chorób, w których dochodzi do powstawania torbieli i/lub włóknienia gruczołów sutkowych związanych z zaburzeniami równowagi hormonalnej. Mogą się one również objawiać bolesnością i obrzękiem, które pojawiają się cyklicznie lub występują stale.

Żeby rozpoznać przyczynę Pani dolegliwości musi Panią dokładnie zbadać lekarz ginekolog, należałoby również wykonać badanie obrazowe piersi (mammografię). W takich przypadkach zawsze należy przede wszystkim wykluczyć istnienie najgroźniejszej choroby piersi, czyli raka.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: