Uporczywy kaszel

Od ponad miesiąca mam kaszel, cały czas. Chodzę po lekarzach, dostaję antybiotyki, zastrzyki i nic nie pomaga. Zrobiłam prześwietlenie płuc i nic złego na nim nie wyszło. Nie wiem, co się dzieje.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Przyczyną kaszlu przewlekłego (czyli takiego, który trwa >3 tygodni) zazwyczaj nie są infekcje, dlatego antybiotyki mogą być nieskuteczne. Wyjątkiem jest krztusiec - dla tej choroby charakterystyczne są napady pięciu lub więcej następujących po sobie kaszlnięć podczas jednego wydechu, po którym następuje głęboki wdech. Wymaz z nosa i gardła pomaga zdiagnozować chorobę, a w leczeniu stosuje się antybiotyki makrolidowe. Przewlekły kaszel może powodować też gruźlica. Warto dodać, że suchy, nieproduktywny kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy po ostrej infekcji dróg oddechowych (szczególnie po zapaleniu oskrzeli).

Przewlekły kaszel może występować u osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli (szczególnie u palaczy). W tym przypadku kaszlowi zazwyczaj towarzyszy odkrztuszanie plwociny. Kaszel mogą też powodować choroby alergiczne tj. astma. W astmie kaszel prowokowany jest różnymi czynnikami tj. zimne powietrze czy wysiłek, poza tym często występuje świszczący oddech i duszność. Do kaszlu może też prowadzić też choroba refluksowa (wtedy często występują też takie objawy jak chrypka, ból w klatce piersiowej czy kwaśny smak w ustach), przyjmowanie niektórych leków, np. inhibitorów konwertazy angiotensyny (leki stosowane w leczeniu nadciśnienia) czy nowotwór.

W związku z tym, że istnieje bardzo wiele przyczyn przewlekłego kaszlu potrzebna jest dokładna diagnostyka żeby poznać jego przyczynę. Badanie RTG jest jednym z podstawowych badań, jednak nie jest badaniem wystarczającym! Przydatne może się okazać wykonanie badań czynnościowych płuc (np. spirometrii), tomografii komputerowej klatki piersiowej, posiewu plwociny czy prób tuberkulinowej, jednak o ich konieczności zadecyduje lekarz. Z opisanymi przez Panią objawami warto zwrócić się do lekarza pulmonologa (wymagane jest skierowanie).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: