Wykręcona noga

Tydzień temu podczas wstawania z łóżka straciłam czucie w nodze. Noga mi się wykręciła, coś w niej pękło i cała spuchła. Pojechałam do szpitala, lekarz zrobił prześwietlenie, ale nie jest złamana ani zwichnięta. Mimo to, noga wciąż mnie boli, na zewnątrz pojawiła się boląca żyła. Ból promieniuje aż do palców. Opuchlizna zeszła, ale ja nadal kuleję i boję się stanąć na tej nodze. Proszę o radę.

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Noga może być nadal bolesna w wyniku doznanego urazu (nawet jeśli nie była złamana ani zwichnięta). Nogę nadal należy oszczędzać, stosować zimne okłady w miejscu urazu i podczas siedzenia lub leżenia trzymać nogę uniesioną (ułożoną na poduszce czy stołku). Jeśli ból nie będzie ustępował powinna się Pani zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby wyda skierowanie do ortopedy.

Niepokojąca jest opisywana przez Panią "boląca żyła", która może być objawem zapalenia żył powierzchownych. Za takim rozpoznaniem mogą przemawiać m.in. stwardnienie w przebiegu żyły, ból, tkliwość i zaczerwienienie wokół niej. Aby to zweryfikować, konieczna jest wizyta u lekarza i ewentualnie, badanie przepływu krwi w żyłach (tzw. Doppler).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: