Czy to może być arytmia? Może nerwica?

Mojemu koledze (17-letni chłopak) czasem serce bije niemiarowo, chwilami zwalnia, a nawet wydaje się, że na moment przestaje bić, tak jakby jedno uderzenie zostało pominięte. Zasugerowałam wizytę u kardiologa zwłaszcza, że wcześniej skarżył się na kołatanie serca. Martwię się czy to nie arytmia.

Czasem ma kołatanie serca, któremu towarzyszył strach i lęk. Odczuwa również drżenie kończyn. Na pytanie czy dolegliwość dotyczy kończyn górnych czy dolnych, odpowiedział że czasem drży mu całe ciało.

Odpowiada lekarz Marek Wolski:

Zrozumiałe, że zaniepokoiła się Pani objawami kolegi. Opis dolegliwości podany przez Panią rzeczywiście można by przypisać zaburzeniom rytmu serca - jednak nie tylko. Podobne objawy mogą wystąpić np. po wypiciu znacznej ilości kawy czy napojów energetyzujących lub alkoholu, a także wypaleniu dużej liczby papierosów, szczególnie w sytuacji znacznego zmęczenia.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że może to nie być pierwszy przypadek wystąpienia dolegliwości o tym charakterze, nie można ich bagatelizować! Bez zbadania pacjenta i wykonania dodatkowych badań - szczególnie 24 godzinnego EKG (tzw. holter EKG) - nie można wypowiedzieć się co do diagnozy i ewentualnego leczenia. W tej sytuacji zachęcam do zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu i ustalenia dalszej, specjalistycznej diagnostyki!

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: