Osłabienie i wysoki puls

Od miesiąca czuję się osłabiony. Mam wysoki puls, nawet po wejściu na schody. Drętwieją mi łatwo ręce i miałem stany przedomdleniowe, szczególnie źle się czułem w busach i dusznym kościele.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Szybki puls oznacza szybką czynność serca, która może (a nawet powinna) przyspieszać podczas wysiłku fizycznego, również przy wchodzeniu po schodach. Jeśli jednak czynność serca jest przyspieszona w spoczynku (ponad 100 uderzeń/minutę) mówimy o tachykardii, która jest objawem patologicznym.

Dodatkowe objawy, które Pan opisuje - osłabienie i stany przedomdleniowe, szczególnie u młodych osób mogą być objawem tzw. omdleń wazowagalnych. Zdarzają się one przy nagłej pionizacji (np. wstaniu z łóżka) lub przy długotrwałym staniu w miejscu (klasycznym przykładem są omdlenia w kościołach). Omdlenia są wtedy często poprzedzone osłabieniem, zawrotami głowy, pojawieniem się mroczków przed oczami a nawet drętwieniem kończyn i nudnościami. Są one spowodowane zaburzeniami powrotu krwi żylnej do serca, co w efekcie prowadzi do krótkotrwałego niedokrwienia mózgu. Stany takie są przejściowe i

zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Omdlenia z towarzyszącą tachykardią mogą również świadczyć o istniejących zaburzeniach rytmu serca, które mogą mieć groźne konsekwencje. Dlatego należy wykonać odpowiednią diagnostykę (EKG, 24-godzinne badanie EKG, próba wysiłkowa, echokardiografia), żeby wykluczyć istniejącą patologię serca. Wreszcie - tachykardia i ogólne osłabienie mogą być powodowane niedokrwistością (morfologia krwi pozwoli łatwo wykluczyć tą przyczynę).

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: