PROSZĘ nie czytać Ciało do przeglądu

Głodówki, palenie, nocne imprezy, niedosypianie... Przez lata eksploatujemy swoje ciało. Wydaje nam się, że jesteśmy niezniszczalni. Ale po czterdziestce - by utrzymać formę - musimy sobie pomóc. Innej drogi nie ma. Sprawdź, jak i gdzie może zastrajkować twoje ciało

Nadciśnienie tętnicze

Nazywane przez lekarzy cichym zabójcą, może spowodować zawał serca, udar mózgu lub ciężkie uszkodzenie nerek.

O zmierzenie ciśnienia powinno się prosić lekarza podczas każdej wizyty, nawet takiej, która nie ma nic wspólnego z kardiologią. Za prawidłowe uważa się ciśnienie niższe od 140/90 mmHg. Jeżeli kilkakrotnie twoje ciśnienie przekraczało te wartości, to masz nadciśnienie i powinien zająć się tobą lekarz. Dobra wiadomość jest taka, że czasami wystarczy zmiana stylu życia - zrzucenie kilku kilogramów, odstawienie papierosów, aktywność fizyczna - by skutecznie obniżyć ciśnienie bez leków. Jeżeli zmiana stylu życia nie wystarczy, musisz zacząć łykać pigułki.

Choroba wieńcowa

Główny zabójca naszych czasów. Choroba wieńcowa, fachowo zwana chorobą niedokrwienną serca, to przede wszystkim konsekwencja postępującej miażdżycy tętnic wieńcowych (dostarczają bezpośrednio do mięśnia sercowego krew z tlenem i składnikami odżywczymi).

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból w klatce piersiowej, najczęściej odczuwany za mostkiem, ale może także promieniować do lewego barku i ramienia, do pleców, gardła i żuchwy. Typowy ból wieńcowy wywoływany jest przez wysiłek fizyczny i utrzymuje się przez kilka minut, ustępując po odpoczynku.

Najgroźniejszym powikłaniem choroby wieńcowej jest zawał. Dochodzi do niego, gdy któraś z tętnic wieńcowych ulegnie całkowitemu zatkaniu. Fragment mięśnia sercowego, który był odżywiany dzięki temu naczyniu, szybko ulega nieodwracalnym uszkodzeniom i traci zdolność do pracy.

To, czy rozwinie się u nas choroba wieńcowa, w bardzo dużym stopniu zależy od tego, jaki tryb życia prowadziliśmy. Zła, tłusta dieta, papierosy, brak ruchu - zwiększają ryzyko zachorowania.

By się przed tym uchronić, powinniśmy zmienić styl życia na zdrowszy, utrzymywać właściwą wagę i - przynajmniej raz do roku - badać stężenie cholesterolu, a po czterdziestce tak samo często wykonywać EKG .

Na co jeszcze trzeba uważać? Dowiesz się tego z nowego magazynu "Tylko dla dorosłych"

 

W magazynie będzie można też przeczytać wywiady:

 

* z Ewą Wycichowską "Taniec to kapryśny kochanek", jedną z najbardziej rozpoznawanych w świecie polskich tancerek, choreografem, profesor sztuk muzycznych,

 

* Korą i Kamilem Sipowiczem "Miłość jak opium" o sztuce, buncie, pożądaniu i miłości;

 

* Haliną Kunicką "Wizyty, za którymi nie tęsknię - opowieść o rodzinie, muzyce, pogodzeniu się z mijającym czasem; psychiatrą

 

Poza tym portrety: zbuntowanej aktorki, scenarzystki i reżyserki Emmy Thompson i Andrei Camillerego - teatrologa, który w wieku 70 lat wydał pierwszy kryminał i stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy na Sycylii. A do tego Mankell i Kalicińska polecają książki, Materna zdaje egzamin dojrzałości, Ogórek składa niemoralne propozycje a Anda Rottenberg wyjaśnia, dlaczego kobiety w Polsce się przebierają zamiast ubierać.