Co to jest detoks? Czy ten zabieg może wyleczyć alkoholika?

Detoks czyli odtrucie to zabieg medyczny mający doraźnie oczyścić organizm osoby zatrutej alkoholem.

Co to jest detoks? Czy ten zabieg może wyleczyć alkoholika?

Detoks czyli odtrucie to zabieg medyczny mający doraźnie oczyścić organizm osoby zatrutej alkoholem.

To nie jest leczenie!

Organizm alkoholika w zaawansowanym stadium uzależnienia domaga się zwiększonych dawek alkoholu, a na spadek poziomu alkoholu we krwi chory reaguje psychicznym i fizycznym cierpieniem: ma stany lękowe, wpada w depresję, mogą pojawić się u niego omamy, cierpi na bezsenność, poci się, pojawia się drżenie ciała, torsje, biegunki, objawy podobne do grypy itp. By nie cierpieć, chory ponownie więc sięga po alkohol. W efekcie wpada w pijacki ciąg, który może trwać wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. W tym czasie traci apetyt, niewiele je, co dodatkowo osłabia zatruty alkoholem organizm. Chory nie jest w stanie o własnych siłach przerwać tego błędnego kręgu. Pomóc mu może dokonane przez lekarza odtrucie, w trakcie którego organizm alkoholika zostanie "przepłukany", otrzyma witaminy i płyny odżywcze w formie kroplówki oraz środki zmniejszające poziom napięcia nerwowego.

Po odtruciu chory czuje się lepiej, ale nadal jest osobą uzależnioną. Jeśli nie podejmie leczenia, rychło ponownie sięgnie po alkohol, wpadnie w następny ciąg - i trafi na kolejne odtrucie.

W ostatnich latach pojawiło się w polskich gazetach mnóstwo ogłoszeń oferujących odtruwanie w domu pacjenta. Należy zachować ostrożność w korzystaniu z usług niesprawdzonych firm.

Należy też pamiętać, że odtrucie ma sens tylko wtedy, gdy stanowi wstęp do kompleksowej terapii odwykowej. Samo w sobie może być wręcz szkodliwe, bo uwalnia pacjenta od cierpień spowodowanych piciem. To przecież marzenie każdego alkoholika: móc pić bez ograniczeń i nie mieć kaca! W dobrze pojętym interesie chorego leży, by konsekwencje pijaństwa były dla niego jak najdotkliwsze - tylko to może go bowiem skłonić do podjęcia decyzji o leczeniu.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: