Czerniak złośliwy oka

Czerniak większości z nas kojarzy się z nowotworem skóry. Jednak ten rodzaj raka może również zaatakować gałkę oczną. Złośliwe guzy najczęściej pojawiają się na tęczówce lub naczyniówce i stanowią niemal 20 proc. wszystkich zdiagnozowanych czerniaków.

Jest najczęstszym złośliwym nowotworem oka u dorosłych. Wywodzi się z melanocytów (tzn. komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę ). Powstaje tam, gdzie jest ich najwięcej, tj. w tęczówce, ciele rzęskowym lub naczyniówce. Najczęściej spotykany to czerniak naczyniówki.

Objawy

- przez długi czas choroba nie daje żadnych objawów, później pojawiają się ubytki pola widzenia i ostrości wzroku.

Przyczyny

Przeobrażenie melanocytów lub komórek znamienia.

Ryzyko zachorowania

Głównie u osób dorosłych z obciążeniem rodzinnym; z wrodzonymi znamionami barwnikowymi; mających tzw. znamiona dysplastyczne; z jasną karnacją, narażonych w dzieciństwie na poparzenia słoneczne; u tych, które już kiedyś były leczone z powodu czerniaka.

Powikłania

Odwarstwienie siatkówki, jaskra wtórna, przerzuty drogą naczyń krwionośnych do wątroby , mózgu , kości i płuc.

Diagnostyka

Podstawowe badania okulistyczne, ocena dna oka, USG gałki ocznej, angiografia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, biopsja wewnątrzgałkowa i badanie histopatologiczne.

Leczenie

W specjalistycznych klinikach. Przy małych czerniakach naczyniówki stosuje się fotokoagulację laserową i radioterapię. W przypadku większych guzów konieczne jest usunięcie gałki ocznej, a w razie przerzutów chemioterapia. Rokowanie zależy od wielkości guza, jego budowy i stanu układu odpornościowego chorego. Konieczna jest wieloletnia obserwacja pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: