Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca. Objawia się bólem w klatce piersiowej oraz dusznościami. Może pojawić się niezależnie od wieku.

Objawy

- uczucie kołatania, nierównego, często szybkiego bicia serca

- zawroty głowy , duszność i spadek kondycji fizycznej. W postaci napadowej objawy mogą występować do kilku razy dziennie

Przyczyny

Napadowe lub utrwalone zaburzenie rozprzestrzeniania się impulsu elektrycznego w przedsionkach serca prowadzące do zatrzymania ich pracy.

Czynniki ryzyka

Współistniejące choroby serca (choroba wieńcowa, wady zastawkowe, niewydolność serca), nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy , zaburzenia jonowe.

Powikłania

Udar mózgu, zatorowość naczyń obwodowych, niewydolność serca.

Diagnostyka

Migotanie przedsionków można rozpoznać za pomocą prostego badanie EKG . Wykonuje się dodatkowo 24-godzinne badanie EKG metodą Holtera.

Leczenie

Napad migotania przedsionków przerywa się lekami lub impulsem elektrycznym. W utrzymaniu prawidłowego rytmu serca pomagają leki antyarytmiczne zwalniające i stabilizujące czynność elektryczną serca. Wykonuje się również zabiegi przezskórnej ablacji - wprowadzona do serca przez nakłucie żyły udowej elektroda kreśli szlaki prawidłowego przewodzenia. Skuteczna jest też operacja kardiochirurgiczna porządkująca bieg impulsu w przedsionkach serca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: