Nadczynność przytarczyc - przyczyny, objawy, leczenie

Nadczynność przytarczyc nadaktywność przytarczyc w wyniku której dochodzi do nadmiernej produkcji parathormonu (PTH), który jest hormonem regulującym poziom wapnia i fosforanów.

Nadczynność przytarczyc- objawy

- bóle kości i wrażliwość na ucisk

- osteoporoza z tworzeniem się torbieli kostnych

- kolka nerkowa z powodu kamicy

- bóle w nadbrzuszu po posiłkach związane z owrzodzeniami żołądka opornymi na leczenie (PTH pobudza wydzielanie hormonu zwanego gastryną, który zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku)

- kamica trzustkowa i zapalenie trzustki

- zwiększone wydalanie moczu - do 3-4 l/dobę (nadmiar wapnia blokuje działanie wazopresyny - hormonu powodującego wchłanianie zwrotne wody w cewkach nerkowych)

W badaniach diagnostycznych można wykryć przypominające blaszki miażdżycowe złogi fosforanów wapnia w ścianach dużych naczyń, spojówkach, ciele szklistym oka. W EKG - zwolnienie rytmu serca.

Nadczynność przytarczyc - przyczyny

Gruczolak przytarczyc, czyli skupisko komórek produkujących PTH niereagujących na sygnały hormonalne, lub przewlekłe choroby nerek i jelit powodujące obniżenie poziomu wapnia w surowicy.

Powikłania przy nadczynności przytarczyc

Odwapnienie kości, rozwój kamicy nerkowej i choroby wrzodowej żołądka.

Diagnostyka

Badanie poziomu wapnia we krwi, RTG szyi, scyntygrafia okolic tarczycy, USG, arteriografia, tomografia komputerowa.

Leczenie nadczynności przytarczyc

Operacyjne usunięcie zmienionych gruczołów (jeśli przyczyną jest gruczolak); wyleczenie chorób nerek i jelit, jeśli one powodują nadczynność.

Czytaj także:

PTH (parathormon)

Więcej o: