Zespół suchego oka

Zapalenie lub infekcja gruczołu łzowego to najczęstsze przyczyny występowania tzw. zespołu suchego oka. Schorzenie dotyka głównie osoby noszące soczewki kontaktowe.

Objawy

- zaczerwienienie i pieczenie oka, uczucie obecności ciała obcego

- uczucie wysuszenia spojówek, a czasem także błon śluzowych nosa i gardła

- kłujący ból oka

- gromadzenie się ciągnącej wydzieliny w kącikach powiek

- światłowstręt

Zobacz wideo

Przyczyny

Zespół suchego oka jest spowodowany niedostatecznym wydzielaniem łez na tle np. zapalnym, immunologicznym, farmakologicznym czy neuropochodnym. Powoduje złuszczanie się nabłonka rogówki i spojówki gałkowej. Pozbawione nabłonka są bardziej narażone na wnikanie różnych mikroorganizmów i zakażenia. Dolegliwości nasilają się podczas przebywania w suchych albo klimatyzowanych pomieszczeniach.

Ryzyko zachorowania

Zwiększa się u ludzi starszych, u kobiet w okresie przekwitania (gdy zachodzą zmiany hormonalne), przyjmujących tabletki antykoncepcyjne ; u osób cierpiących na choroby tarczycy, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, trądzik różowaty, łojotok.

Powikłania

Zapalenie rogówki i spojówki.

Diagnostyka

Podstawowe badania okulistyczne. Wykonuje się również test Schirmera, dzięki któremu ocenia się ilość łez wyprodukowanych w ciągu 5 minut, a także test stabilności łez- sprawdzający, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka. Badania te wykonuje się w gabinecie okulistycznym .

Leczenie

Wizyta u okulisty, który zaleci preparaty określone wspólnym mianem "sztucznych łez" (dostępne bez recepty). Leczenie obejmuje też działania oszczędzające własne łzy osoby cierpiącej na zespół suchego oka. W tym celu wprowadza się maleńkie zatyczki do kanalików łzowych, co zamyka drogę ich odpływu (dzięki temu własne łzy pozostają dłużej w oku). Stosuje się też zabieg zamykania punktów łzowych.

Profilaktyka

Wskazane jest: - zachowanie właściwej higieny (niepocieranie swędzących oczu);

- częste wietrzenie i prawidłowe nawilżanie pomieszczeń;

- co godzina kilkuminutowe przerwy w pracy przy komputerze (np. wykonać kilka mrugnięć, kierując wzrok w odległy kąt pokoju, w którym się pracuje);

- unikać pomieszczeń z dymem papierosowym i kurzem .

Czytaj także:

Zdrowe oczy do późnej starości? Wiele zależy od diety

Kłamstwo widać w oczach

Moje przyjaciółki soczewki

Daltonizm - życie bez kolorów

Oko - najlepszy aparat świata. Jak to działa?

Więcej o: