Paradontoza

Paradontoza to zapalenie przyzębia. Jeżeli ktoś nie przykłada dużej wagi do higieny jamy ustnej, może przeoczyć niepokojące sygnały. Zazwyczaj zaczyna się od powstawania kamienia i płytki nazębnej.

Objawy

- krwawiące dziąsła, np. przy myciu zębów lub jedzeniu twardych pokarmów

- obrzęk, zaczerwienienie, a czasem zasinienie dziąsła

- ból

- odsłonięte szyjki zębowe

- na dalszym etapie rozwoju choroby, w zależności od postaci zapalenia, rozrost (dziąsła jest coraz więcej, a położonej wewnątrz kości coraz mniej) lub zanik dziąsła (odsłonięcie szyjek zębowych)

Uwaga! Nadmierne obnażenie się szyjek zębów może być też spowodowane nieprawidłowym szczotkowaniem: zbyt twardą szczotką i złymi ruchami

Ryzyko zachorowania

Zależy od predyspozycji genetycznych, rośnie przy cukrzycy, zaburzeniach hormonalnych i u osób zażywających niektóre leki (na nadciśnienie, przeciwpadaczkowe). Paradontozie sprzyja brak uzupełnień protetycznych utraconych zębów i źle wykonane wypełnienia.

Diagnostyka

Ocena stanu przyzębia na podstawie badania klinicznego oraz zdjęcia RTG dokonana przez stomatologa lub periodentologa (specjalisty od chorób przyzębia).

Leczenie

Leczenie zapalenia dziąseł ogranicza się do regularnego (co pół roku) usuwania kamienia nazębnego i przestrzegania zasad higieny. Stosuje się środki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające w postaci płukanek lub maści. Czasami podaje się antybiotyki. W stanach zaawansowanych konieczny bywa zabieg chirurgiczny, np. oczyszczenie i spłycenie kieszonek dziąsłowych, wycięcie nadmiaru dziąsła, odtworzenie prawidłowego konturu dziąsła. Istnieją też zabiegi mające na celu odbudowę zniszczonej kości: do ubytku wprowadza się środki pobudzające zniszczone tkanki do odbudowy lub przeprowadza się przeszczep kości: w miejsce zniszczonej tkanki wszczepia się tkankę pobraną z kości pacjenta. Gdy paradontoza spowodowana jest wadą budowy anatomicznej, trzeba ją skorygować: chirurgicznie lub w przypadku a wad zgryzu specjalnym aparatem.

Profilaktyka

- mycie z użyciem nici dentystycznej po każdym posiłku

- usuwanie kamienia w gabinecie lekarskim

- korekcja wad zgryzu

- wystrzeganie się słodkich płynów po wieczornym szczotkowaniu

- wprowadzenie do dziecięcej diety pokarmów wymagających gryzienia. Takie posiłki mają wpływ na prawidłowy rozwój i budowę szczęki

- usunięcie nawisających wypełnień

Więcej o: