Kobieta powąchała papryczkę chilli i... zapadła w śpiączkę. Lekarze nie mają pewności co do diagnozy

Thais Medeiros, 25-letnia Brazylijka, zapadła w śpiączkę po tym, jak potarła nos ostrą papryczką chilli i powąchała ją. Lekarze uważają, że kobieta doznała obrzęku mózgu w wyniku silnej reakcji alergicznej, choć nie wykluczają innych przyczyn.

Do przykrej i dość osobliwej sytuacji doszło w lutym tego roku w miejscowości Anápolis w centralnej Brazylii. 25-letnia kobieta pomagała swojemu chłopakowi w przygotowaniu kolacji dla jego rodziców, kiedy w pewnym momencie źle się poczuła.

Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?

Kobieta zapadła w śpiączkę po powąchaniu ostrej papryczki chilli

Thais Medeiros w trakcie przyrządzania posiłku potarła o nos niezwykle ostrą, marynowaną paprykę i ją powąchała. Niemal natychmiast zaczęła się skarżyć na uciążliwe swędzenie w gardle. Jej stan pogorszył się na tyle, że zabrano ją do szpitala w Anápolis, a następnie przetransportowano do placówki w mieście Goiânia. Przez ponad 20 dni przebywała na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. 

Według informacji podanych przez "New York Post", Brazylijka została poddana badaniom, które wykazały obrzęk mózgu. Lekarze przypuszczają, że zawiniła niewykryta wcześniej alergia na ostrą paprykę, nie wykluczają jednak innych przyczyn. Obrzęk mózgu może być spowodowany m.in. zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, udarem, nadciśnieniem lub nawet nowotworem.

Matka Thais przyznała, że jej córka cierpiała na inne schorzenia: zapalenie oskrzeli i astmę. Reakcja na przyprawę była tak silna, że Thais zapadła w kilkudniową śpiączkę. Rodzina młodej kobiety stara się ją wspierać, relacjonując jej walkę o zdrowie w mediach społecznościowych. 

Obrzęk mózgu może powodować nieodwracalne skutki

Kobieta wybudziła się, ale badania przeprowadzone przez lekarzy wykazały nieodwracalny obrzęk mózgu. Nie ma pewności, czy i jakie długoterminowe skutki neurologiczne może odczuwać pacjentka. Thais Medeiros w ciągu ostatnich miesięcy dwukrotnie opuszczała szpital, by wkrótce do niego wrócić - najpierw z wysoką gorączką i krwią w moczu, a następnie przez skurcz oskrzeli.

Obecnie młoda kobieta przebywa w placówce leczniczej, gdzie poddawana jest intensywnej rehabilitacji, mającej przywrócić jej, choć częściowo, zdolność mówienia i chodzenia, które utraciła w wyniku obrzęku mózgu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: