Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Alergiczne zapalenie spojówek dokucza od 6 do nawet 30 proc. dorosłym. Najczęściej występuje ono w okresie pylenia traw, jednak spotykana jest również postać całoroczna związana z uczuleniem na kurz, roztocza, sierść psa, czy pierze. Wyjaśniamy, jakie są objawy i jak poradzić sobie z chorobą.
Wśród najczęstszych objawów alergicznego zapalenia spojówek wyróżniamy:
Chociaż objawy te zwykle są łagodne lub miernie nasilone, to potrafią być jednak bardzo uciążliwe. Zwykle występują one obustronnie, a największe nasilenie osiągają w okolicy przyśrodkowego kąta oka.
Wystąpieniu objawów alergicznego zapalenia spojówek można zapobiec poprzez unikanie czynników uczulających. Oczy można chronić m.in. nosząc okulary, zmieniając odzież po powrocie do domu, czy nawet często biorąc prysznic i myjąc włosy. Jeżeli jednak taka profilaktyka nie przynosi efektów, warto udać się do specjalisty. W przypadku łagodnych objawów zwykle wystarczy pomoc internisty lub pediatry, jednak w razie ostrzejszego przebiegu konieczna może okazać się wizyta u okulisty lub alergologa.
W terapii alergicznych chorób spojówek stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe, które pozwalają zmniejszyć nasilenie świądu i pieczenia oczu. W przypadku potwierdzenia związku objawów z ekspozycją na konkretny alergen stosuje się także immunoterapię, czyli tak zwane odczulanie.