Zanokcica (paronychia)

Uraz, nieprawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny to najczęstsze przyczyny zakażenia i rozwoju zanokcicy. Schorzenie, choć pozornie błahe może wymagać specjalistycznego leczenia. Ten rodzaj zmiany w obrębie płytki paznokcia bardzo często towarzyszy grzybicy lub wrastaniu paznokcia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nieprawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny bądź uszkodzenie opuszków palców to najprostsza droga jaką pokonują bakterie gronkowca lub paciorkowca odpowiedzialne za zapalenie wału paznokciowego, czyli zanokcicy. Powstający wokół płytki paznokcia stan zapalny znacznie częściej pojawia się u osób z grzybicą paznokcia, cukrzycą (w tym przypadku ma postać przewlekłą) lub zastrzałem.

Groźne patogeny doskonale czują się w wilgotnym środowisku, dlatego duża część zakażeń to skutek nadmiernego moczenia kończyny. Zmiana równie często pojawia się w obrębie paznokcia dłoni, jak i stopy .

Zanokcica - objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem zanokcicy jest zaczerwienienie. Następnie pojawia się ból, a skóra wokół płytki paznokcia jest mocno obrzęknięta . Wraz z postępem zakażenia pojawia się wypełniony ropą pęcherz, skóra zaczyna się łuszczyć.

Charakterystyczne objawy sprawiają, że postawienie diagnozy jest bardzo proste i nie wymaga przeprowadzania dodatkowych badań. Zazwyczaj samo obejrzenie paznokcia i wywiad z pacjentem są wystarczające i nie budzą wątpliwości lekarza dermatologa , do którego należy się zgłosić wraz z wystąpieniem pierwszych zmian.

Zanokcica - leczenie

Postępowanie zależy przede wszystkim od stopnia zawansowania zanokcicy . W początkowej fazie i gdy zakażenie nie zdążyło się rozprzestrzenić zupełnie wystarczające są ciepłe okłady i kąpiele chorego paznokcia w wodzie z szarym mydłem. Jeśli środki doraźne nie przynoszą spodziewanych efektów, konieczna jest konsultacja z chirurgiem i wykonanie zabiegu. Polega on na nacięciu ropnia i oczyszczenie go z ropy. Czasem zdarza się, że zakażenie przenosi się na tkankę paznokcia. W takich przypadkach wycina się w paznokciu małe okienko (w skrajnych przypadkach usuwa się cały paznokieć lub płytkę) dzięki czemu odpływ ropy staje się możliwy. Interwencja chirurga wiąże się także z wprowadzeniem antybiotykoterapii. Przy postaci przewlekłej może ona trwać dwa tygodnie. Dodatkowo, jeśli zakażenie wywołane było infekcją grzybiczą zaleca się stosowanie maści i leków przeciwgrzybiczych.

Czytaj także:

Grzybica paznokcia

"Spocone" stopy? Jest na to sposób!

Stopa madurska (Grzybica madurska, mycetoma)

Nie pożyczaj, będziesz zdrowszy

Ostroga piętowa

Więcej o: