Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp (Zapalenie krostkowe dłoni i stóp)

Łuszczyca jest najczęściej diagnozowanym problemem dermatologicznym. Jej występowanie to konsekwencja nieprawidłowo funkcjonującego układu immunologicznego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo że łuszczyca znana jest medycynie od bardzo dawna to niektóre jej postaci nadal nie zostały do końca poznane i opisane. Do tej grupy zalicza się tzw. łuszczycę krostkową dłoni i stopy . Swoją nazwę zawdzięcza obszarom, które atakuje najczęściej.

Wyraźnie odgraniczone, przypominające rumień, łuszczące się zmiany skórne najczęściej skupiają się w okolicach kciuka i podbiciu stopy. Czasem roznoszą się na ich boczne powierzchnie. Rozpoznanie typu łuszczycy jest wyjątkowo trudne, dlatego tak ważna jest obserwacja pacjenta pod kątem kolejnych zmian pojawiających się w innych partiach skóry. Czasem przy rozpoznaniu łuszczycy krostkowej rozstrzygające jest badanie histopatologiczne. W tym przypadku pobrany materiał jest bardzo charakterystyczny i zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości.

Łuszczyca krostkowa dużo częściej rozwija się u kobiet, szczególnie między 50 a 60 rokiem życia. Łagodzenie i postępowanie przy tego typu łuszczycy niczym nie różni się od tego zalecanego przy klasycznej postaci choroby. Obok leków i maści witaminowych stosuje się m.in. fototerapię.

Więcej o łuszczycy , jej objawach i sposobach leczenia przeczytasz tutaj .

Zobacz wideo

Czytaj także:

Zespół SAPHO

Siność siatkowata

Choroba Duhringa (Choroba Dühringa)

Łojotokowe zapalenie skóry

Keloid (bliznowiec)

Więcej o: