Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Mimo że łuszczyca znana jest medycynie od bardzo dawna to niektóre jej postaci nadal nie zostały do końca poznane i opisane. Do tej grupy zalicza się tzw. łuszczycę krostkową dłoni i stopy . Swoją nazwę zawdzięcza obszarom, które atakuje najczęściej.
Wyraźnie odgraniczone, przypominające rumień, łuszczące się zmiany skórne najczęściej skupiają się w okolicach kciuka i podbiciu stopy. Czasem roznoszą się na ich boczne powierzchnie. Rozpoznanie typu łuszczycy jest wyjątkowo trudne, dlatego tak ważna jest obserwacja pacjenta pod kątem kolejnych zmian pojawiających się w innych partiach skóry. Czasem przy rozpoznaniu łuszczycy krostkowej rozstrzygające jest badanie histopatologiczne. W tym przypadku pobrany materiał jest bardzo charakterystyczny i zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości.
Łuszczyca krostkowa dużo częściej rozwija się u kobiet, szczególnie między 50 a 60 rokiem życia. Łagodzenie i postępowanie przy tego typu łuszczycy niczym nie różni się od tego zalecanego przy klasycznej postaci choroby. Obok leków i maści witaminowych stosuje się m.in. fototerapię.
Więcej o łuszczycy , jej objawach i sposobach leczenia przeczytasz tutaj .