Zespół Reye'a

Schorzenie nazywane zespołem Reye'a to rodzaj encefalopatii prowadzącej do poważnego uszkodzenia szeregu narządów wewnętrznych, z wątrobą na czele. Najczęściej dotyka dzieci między 4 a 12 rokiem życia. Mimo że, choroba diagnozowana jest niezwykle rzadko, bywa bardzo niebezpieczna, blisko połowa chorych umiera.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za najczęstszą przyczynę rozwoju choroby uznaje się powikłanie lub nieprawidłowo leczoną grypę , ospę wietrzną, różyczkę lub schorzenie metaboliczne. Niejednokrotnie zdarza się, że wystąpienie zespołu Reye'a to konsekwencją podania kwasu acetylosalicylowego (czyli popularnej aspiryny, nie podaje się jej dzieciom, które nie ukończyły 12 roku życia) bądź zatrucia pestycydami lub rozpuszczalnikiem do farb. Największe zmiany obserwuje się w wątrobie oraz mózgu pacjenta. Chociaż rozwija się głównie u dzieci to może pojawić się także u niemowląt jak, i osób dorosłych.

Zespół Reye'a - objawy

Osoby z zespołem Reye'a stają się bardzo drażliwe. Ich zachowanie bardzo często jest nieracjonalne i towarzyszą mu niespodziewane napady agresji. Nagły wybuch prowadzi do osłabienia. Chorzy są zdezorientowani, niejednokrotnie tracą przytomność (w skrajnych przypadkach zapadają w śpiączkę). U pacjentów może wystąpić porażenie kończyn dolnych oraz zaburzenia świadomości. Zdarza się, że skóra chorego zaczyna sinieć. Dodatkowo pojawiają się gwałtowne wymioty. Ztłuszczeniu ulegają narządy wewnętrzne, przede wszystkim wątroba .

Zespół Reye'a - diagnoza

Obok objawów klinicznych, których wystąpienie wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. W podstawowych badaniach laboratoryjnych obserwuje się wysoki poziom amoniaku i mleczanów. Czas protrombinowy jest znacznie wydłużony, wynik EKG jest nieprawidłowy. Badania obrazowe pokazują także zmiany w mózgu np. obrzęk. Wraz z chorobą bardzo często obserwuje się hipoglikemię , czyli bardzo niski poziom cukru w organizmie.

Zespół Reye'a - leczenie

Obecność wymienionych wyżej objawów wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Ponieważ stan chorego bardzo szybko się zmienia, bez odpowiedniej pomocy połowa pacjentów umiera.

Czytaj także:

Kaszel męczy, głowa boli: jak przetrwać z chorym dzieckiem i resztą rodziny?

Stłuszczenie wątroby

Encefalopatia wątrobowa

Grypa jest ciągle groźna, nie lekceważ jej!

Niedotlenienie i stan zapalny - to uszkadza ludzki mózg

Więcej o: