Wirusowy nieżyt nosa

Na pojawienie się kataru może wpływać bardzo wiele czynników. Jednym z częstszych winowajców, szczególnie w okresie jesienno - zimowym, są infekcje wirusowe.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym objawem, niezależnie od przyczyny czy podłoża, są zmiany w górnych drogach oddechowych powodujące ciągły napływ wydzieliny. Mimo że według porzekadła nieleczony mija po siedmiu dniach, a leczony po tygodniu, to pozbycie się kataru nie zawsze jest takie proste. Aby skutecznie się go pozbyć konieczne jest poznanie czynnika odpowiedzialnego za jego wystąpienie.

Wirusowy nieżyt nosa - objawy

Tym, co wyróżnia wirusowy nieżyt nosa od, choćby alergicznego, są towarzyszące mu objawy. Bardzo często ten rodzaj kataru stanowi nie oddzielną jednostkę chorobową, a jedynie objaw. Towarzyszące mu ból gardła oraz mięśni, kaszel, chrypka czy gorączka to nic innego jak klasyczna infekcja górnych dróg oddechowych. Sama wydzielina w początkowej fazie choroby jest rzadka i przezroczysta by z czasem przybrać kształt żółto - brązowej, gęstej mazi.

Wirusowy nieżyt nosa - diagnoza i leczenie

Zmiany oraz charakter rozpoznaje się przede wszystkim w oparciu o wywiad z pacjentem. Łagodzenie uporczywego kataru, aby było skuteczne musi być połączone z leczeniem samej infekcji układu oddechowego.

Czytaj także:

Anosmia

Zatoki

Nebulizacja

Alergiczny nieżyt nosa

Przeziębienie, czy już grypa? Czym się różnią u dziecka, a czym u dorosłego?

Więcej o: