Rak skóry

W przypadku niektórych raków skóry czas potrzebny na pełne rozwinięcie choroby to nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej wcale nie musi przypominać kształtem, kolorem oraz fakturą charakterystycznego znamiona.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Duża część nowotworów skóry, zarówno tych łagodnych jak i złośliwych, to konsekwencja poparzeń lub nadmiernego wystawiania skóry na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju zmian rośnie w przypadku osób nie stosujących żadnych kremów ochronnych lub używających ich nieprawidłowo.

Zobacz wideo

Niestety sama profilaktyka, czyli obserwacja znamion i znajomość zasad bezpiecznego opalania to za mało. Najbardziej niebezpieczne zmiany, czyli te o charakterze złośliwym bardzo często są cieliste, nie wyróżniają się na skórze lub, jak w przypadku osób starszych, zlewają się z innymi znamionami pojawiającymi się naturalnie w procesie starzenia. Bardzo często też lokalizują się w miejscach, których dokładne obejrzenie nie jest możliwe np. pod włosami na skórze głowy.

Rodzaje raka skóry

Zmiany skórne, które w przyszłości mogą (ale nie muszą) przemienić się w nowotwór przybierają bardzo różne formy. Bardzo często w pierwszej fazie rozwoju przypominają pozornie niegroźną, a jedynie szpecącą brodawkę , a czasem rozwijają się z długo gojącej się niewielkiej ranki.

Do najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych zalicza się m.in.:

- raka podstawnokomórkowego, który dodatkowo dzieli się na guzkowy, barwnikowy, twardzinopodobny, torbielowaty, powierzchniowy oraz wrzodziejący

- raka kolczystokomórkowego

- raka brodawkującego (dotyka przede wszystkim narządy płciowe, jamę ustną oraz okolice stóp). Wywołany jest przez wirusy brodawczaka ludzkiego)

Pierwszy z nich rozwija znacznie się wolniej i w przeciwieństwie do kolczystokomórkowego, nie daje przerzutów. Znacznie rzadziej, choć niosący za sobą największy odsetek śmiertelności, jest czerniak. Szacuje się, że z jego powodu umiera aż 80 proc. chorych. Więcej o czerniaku, o tym jak go rozpoznać i jak z nim walczyć przeczytasz tutaj.

Specyficznym rodzajem raka skóry jest choroba Pageta. Ten bardzo rzadki rak, nazywany także śródnaskórkowym, dotyka przede wszystkim brodawkę sutkową (więcej informacji o schorzeniu znajdziesz tutaj ).

Jak się ochronić?

W przypadku raka skóry, podobnie jak przy wielu innych schorzeniach, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego stosując kilka zasad można go łatwo uniknąć. Po pierwsze należy raz w miesiącu dokładnie przyjrzeć się swojej skórze, czy nie pojawiły się na niej nowe zmiany oraz czy te obecne nie zaczynają wyglądać podejrzanie. Jeśli, któraś z nich budzi wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Po drugie, ponieważ większość nowotworów złośliwych skóry, spowodowana jest nadmierną ekspozycją na słońce, należy ją szczególnie chronić. Koniecznie trzeba stosować odpowiednie kremy, ale i unikać kontaktu ze słońcem gdy świeci ono najmocniej, czyli między 11 a 16.

Po trzeci, jeśli marzy nam się piękna opalenizna róbmy to z głową! Obok kremu z właściwie dopasowanym do karnacji kremu z faktorem, należy mieć nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Specjaliści odradzają także korzystanie z solariów.

Po czwarte, zaleca się, aby przynajmniej raz w roku, kontrolnie odwiedzać lekarza dermatologa .

Czytaj także:

Rak neuroendokrynny skóry

Kacheksja

Skóra pergaminowa

Śluzak osłonek nerwów

Złośliwa plama soczewicowata

Więcej o: