Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Duża część nowotworów skóry, zarówno tych łagodnych jak i złośliwych, to konsekwencja poparzeń lub nadmiernego wystawiania skóry na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju zmian rośnie w przypadku osób nie stosujących żadnych kremów ochronnych lub używających ich nieprawidłowo.
Niestety sama profilaktyka, czyli obserwacja znamion i znajomość zasad bezpiecznego opalania to za mało. Najbardziej niebezpieczne zmiany, czyli te o charakterze złośliwym bardzo często są cieliste, nie wyróżniają się na skórze lub, jak w przypadku osób starszych, zlewają się z innymi znamionami pojawiającymi się naturalnie w procesie starzenia. Bardzo często też lokalizują się w miejscach, których dokładne obejrzenie nie jest możliwe np. pod włosami na skórze głowy.
Zmiany skórne, które w przyszłości mogą (ale nie muszą) przemienić się w nowotwór przybierają bardzo różne formy. Bardzo często w pierwszej fazie rozwoju przypominają pozornie niegroźną, a jedynie szpecącą brodawkę , a czasem rozwijają się z długo gojącej się niewielkiej ranki.
Do najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych zalicza się m.in.:
- raka podstawnokomórkowego, który dodatkowo dzieli się na guzkowy, barwnikowy, twardzinopodobny, torbielowaty, powierzchniowy oraz wrzodziejący
- raka kolczystokomórkowego
- raka brodawkującego (dotyka przede wszystkim narządy płciowe, jamę ustną oraz okolice stóp). Wywołany jest przez wirusy brodawczaka ludzkiego)
Pierwszy z nich rozwija znacznie się wolniej i w przeciwieństwie do kolczystokomórkowego, nie daje przerzutów. Znacznie rzadziej, choć niosący za sobą największy odsetek śmiertelności, jest czerniak. Szacuje się, że z jego powodu umiera aż 80 proc. chorych. Więcej o czerniaku, o tym jak go rozpoznać i jak z nim walczyć przeczytasz tutaj.
Specyficznym rodzajem raka skóry jest choroba Pageta. Ten bardzo rzadki rak, nazywany także śródnaskórkowym, dotyka przede wszystkim brodawkę sutkową (więcej informacji o schorzeniu znajdziesz tutaj ).
W przypadku raka skóry, podobnie jak przy wielu innych schorzeniach, łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego stosując kilka zasad można go łatwo uniknąć. Po pierwsze należy raz w miesiącu dokładnie przyjrzeć się swojej skórze, czy nie pojawiły się na niej nowe zmiany oraz czy te obecne nie zaczynają wyglądać podejrzanie. Jeśli, któraś z nich budzi wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Po drugie, ponieważ większość nowotworów złośliwych skóry, spowodowana jest nadmierną ekspozycją na słońce, należy ją szczególnie chronić. Koniecznie trzeba stosować odpowiednie kremy, ale i unikać kontaktu ze słońcem gdy świeci ono najmocniej, czyli między 11 a 16.
Po trzeci, jeśli marzy nam się piękna opalenizna róbmy to z głową! Obok kremu z właściwie dopasowanym do karnacji kremu z faktorem, należy mieć nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. Specjaliści odradzają także korzystanie z solariów.
Po czwarte, zaleca się, aby przynajmniej raz w roku, kontrolnie odwiedzać lekarza dermatologa .