Osteomalacja: przyczyny, objawy, leczenie

Rozmiękanie kości lub krzywica dorosłych, to choroba metaboliczna prowadząca do nieprawidłowego przyswajania wapnia oraz fosforu. Niedobór tych dwóch pierwiastków sprawia, że kości stają się znacznie słabsze, przez co bardziej podatne na urazy i złamania. Mimo że najczęściej łączona jest z niedoborem witaminy D to może być powikłaniem wywołanym przyjmowanymi lekami.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Schorzenie, choć występuje stosunkowo często, to jego diagnoza nie zawsze jest prosta. Za najważniejszy czynnik odpowiedzialny za rozwój choroby uznaje się niedobór witaminy D. Jej brak sprawia, że wapń oraz fosfor nie są prawidłowo przyswajane przez co tkanka kostna jest znacznie słabsza, a tym samym bardziej podatna na uszkodzenia. Czasem zmiany związane są nieprawidłową dietą, ubogą w produkty zawierające tak cenny dla kości wapń.

Ryzyko wystąpienia osteomalacji rośnie w przypadku osób z marskością, uszkodzeniem wątroby, zmianami w nerkach prowadzącymi do ich całkowitej niewydolności. Nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne oraz przyjmowane leki m.in. przeciwpadaczkowe.

Osteomalacja - objawy

W pierwszej fazie choroby zazwyczaj pojawiają jedynie bóle kostne oraz mięśniowe. Dolegliwości są jednak nieadekwatne do siły oraz natężenia bodźca i najczęściej skupiają się w obrębie dolnych kończyn. Wraz z postępem zmian dochodzą problemy z chodzeniem. Pacjenci nie tylko "kiwają się" na boki (tzw. kaczy chód), ale mają bardzo duże problemy z wchodzeniem po schodach.

Niedobór wapnia oraz fosforu sprawia, że kości są nie tylko słabsze, ale tracą pewną zdolność regeneracji. W efekcie np. po złamaniu tworzą się na nich trwałe odkształcenia i deformacje. U większości pacjentów obserwuje się krzywicę oraz kifozę odcinka piersiowego kręgosłupa.

Osteomalacja - diagnoza

Pierwszym, a zarazem najważniejszym punktem przy stawianiu diagnozy jest wywiad z pacjentem. Dopiero na jego podstawie zleca się morfologię oraz badanie moczu. Oba testy wykazują spadek stężenia wapnia i fosforanów, a wzrost tzw. fosfatazy zasadowej, która zapowiada zmiany w obrębie tkanki kostnej. Następnie zleca się RTG, jednak należy pamiętać, że zwłaszcza gdy choroba nie jest zaawansowana, zmiany wcale nie musza być widoczne. Konieczne jest także wykonanie badania densytrometrycznego pozwalającego ocenić gęstość kości. U pacjentów z osteomalacją obserwuje się znaczny spadek gęstości kości.

Osteomalacja - leczenie

Walka z chorobą jest stosunkowo prosta, jednak o pełnej skuteczności decyduje stopień i postęp zmian. Ponieważ czasem zdarza się, że schorzenie stanowi jedynie objaw innej choroby, to dalsze postępowanie zależne jest od choroby podstawowej. Jednak i w tym przypadku należy wyrównać poziom witaminy D. W pozostałych przypadkach gdy zmiany nie są bardzo zaawansowane zazwyczaj uzupełnianie stężenia witaminy D w organizmie przynosi oczekiwane efekty. Czasem zaleca się wzbogacenie diety o produkty bogate w wapń.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Dysplazja włóknista kości

Nie bądź przedwcześnie wapniakiem: pamiętaj o wapniu

Osteoporoza częściej prowadzi do niepełnosprawności niż nowotwory

Choroba Osgood - Schlattera

Chude mlek wzmocni kolana?

Więcej o: