Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Toczeń rumieniowaty układowy to rzadkie schorzenie mogące atakować organizm pacjenta na szereg sposobów. Czasem koncentruje się tylko w obrębie jednego organu, a czasem zajmuje kilka jednocześnie. Mimo tendencji do remisji bardzo często powraca ze zdwojoną siłą. Więcej o toczniu i sposobach jego leczenia przeczytasz tutaj .
Niepokojące zmiany w nerkach najczęściej pojawiają się w ciągu trzech lat od rozpoznania tocznia. Spadek naturalnej odporności w organizmie chorego sprawia, że rozwijający się w nerkach stan zapalny uszkadza tworzącą ją tkankę. Powstające w organie zmiany bardzo często mylone są m.in. z błoniastym zapaleniem kłębuszków nerkowych. Charakter zmian zależny jest nie tylko od nieprawidłowości w obrębie układu immunologicznego, ale i od uwarunkowań genetycznych.
Pojawienie się na skórze pacjenta zmian oraz ból i zapalenie stawów najczęściej stanowią zapowiedź choroby nerek. Dodatkowo obserwuje się nieprawidłowy osad moczu, niewielki białkomocz oraz zespół nerczycowy. Charakteryzuje się on nadciśnieniem tętniczym , zmniejszoną objętością wydalanego moczu oraz obrzękiem skóry i tkanek podskórnych.
Postęp choroby może doprowadzić do uszkodzenia kłębuszków oraz cewek nerkowych. Wynik badań laboratoryjnych pokazuje podwyższony poziom potasu .
Nefropatię toczniową, szczególnie u pacjentów ze zdiagnozowanym toczniem, można potwierdzić w oparciu o objawy kliniczne. Jedynie w przypadku wątpliwości wykonuje się biopsję nerki. Badanie histopatologiczne pozwala dokładnie określić skalę zmian oraz szybkość z jaką się pojawiają.
Jeśli stan nerek nie uległ pogorszeniu, a jedynym objawem choroby jest białkomocz modyfikacji może ulec jedynie leczenie choroby podstawowej. U pacjentów, u których zmiany są dużo poważniejsze przy pomocy glikokortykosteroidów próbuje się zatrzymać postęp nefropatii i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządu. Zazwyczaj proces ten jest długotrwały i nawet gdy zakończy się sukcesem, nie można wykluczyć nawrotów schorzenia.
Kręgosłup czy nerki? Co mnie boli?
Refluks moczowodowo - pęcherzowy skutek zlekceważonych infekcji
Mieszana choroba tkanki łącznej