Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Wywołujący chorobę grzyb należący do grupy Aspergillus bytuje głównie w ziemi oraz rozkładającej się żywności i roślinności. Czasem przedostaje się do farb, urządzeń wentylacyjnych lub środków czystości. Rozwijająca się za jego sprawą grzybica kropidlakowa to odmiana zakażenia płuc oraz dróg oddechowych:
- klasyczna reakcja alergiczna pojawiająca się u osób chorujących na astmę
- tzw. grzybniak tworzący się wokół jam ciała, zmiany w płucach pojawiają się w wokół jam ciała (w jamie nosowej lub zatokach przynosowych) będących pozostałościami po chorobie płuc np. gruźlicy lub ropnia płuca
- postać inwazyjna to najbardziej niebezpieczna odmiana choroby, infekcja grzybicza bardzo szybko przechodzi w zapalenie płuc, martwice w jamie nosowej lub zapalenie ucha i martwicę, która może zająć dowolny organ czy fragment ciała, postać ta jest szczególnie groźna dla pacjentów z chorobami układu immunologicznego (np. AIDS ).
Dolegliwości pojawiające się u zakażonych grzybem zależą od postaci choroby. Gdy zajęte zostają oskrzela i płuca objawy przypominają astmę oskrzelową. U chorych pojawia się kaszel, świst a także gorączka. Szybko tracą na wadzę oraz skarżą się na złe samopoczucie. Inwazyjna odmiana grzybicy charakteryzuje się:
- gorączką, dreszczami,
- krwiomoczem
- silnym kaszlem
- bólem głowy, znacznym spłyceniem oddechu, bólem w klatce piersiowej i kościach
Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną w przypadku aspergilozy są badania serologiczne. Dodatkowo wykonuje się badania obrazowe (RTG lub tomografię komputerową ) i na ich podstawie ocenia skalę zmian w płucach. W niektórych przypadkach zleca się także biopsję płuca.
Jeśli zakażenie przybrało formę reakcji alergicznej stosuje się leczenie objawowe a także odczulanie. U pacjentów z tzw. grzybniakiem konieczny jest zabieg operacyjny. W najcięższych przypadkach, czyli przy postaci inwazyjnej, sięga się przede wszystkim po farmaceutyki tj. antybiotyki oraz leki o działaniu przeciwgrzybiczym.