Parasomnia to rodzaj zaburzeń snu. Do najbardziej charakterystycznych zachowań zalicza się m.in. somnambulizm , lęki nocne, koszmary nocne, bruksizm, mówienie przez sen oraz seksomnia. Mimo że przyczyny występowania choroby nie są znane przypuszcza się, że ma ona związek z nierozwiniętym jeszcze ośrodkowym układem nerwowym . Dlatego też parasomnia bardzo często diagnozowana jest u dzieci.
Pierwsze niepokojące symptomy najczęściej zauważają rodzice lub najbliżsi. U pacjentów pojawiają się wady zgryzu, rozchwianie zębów w szczęce oraz żuchwie, zanik szkliwa, ubytki w koronach zębowych. Zmiany obejmują także staw skroniowo-żuchwowy. Początkowo mają one charakter zapalny, który stopniowo przechodzi w zwyrodnienie. Ruchy w stawach stają się mocno ograniczone. W niektórych przypadkach zgrzytanie zębami jest przyczyną przewlekłych bólów głowy.
Zdaniem specjalistów występowanie bruksizmu ma związek ze stresem oraz nieumiejętnością jego rozładowywania. Czasem ma bezpośredni związek z wadą zgryzu.
Walka z chorobą nie należy to najłatwiejszych, a stosowane w pierwszej kolejności leki uspokajające oraz psychoterapia bardzo rzadko przynoszą efekty. Znacznie lepiej sprawdzają się założenie specjalnych szyn odciążających. Połączenie protetyki z ćwiczeniami pozwala przywrócić poprzedni stan uzębienia.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza