Zapalenie tkanki tłuszczowej

Zapalenie tkanki tłuszczowej to stan zapalny powstały w wyniku martwicy komórek tłuszczowych, występujących przede wszystkim w tkance podskórnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Nie jest do końca wiadome jakie przyczyny wywołują zapalenie tkanki tłuszczowej. Najczęściej jednak wskazuje się na urazy, skaleczenia, zakażenia, zewnętrzne związki chemiczne, wzmożoną aktywność enzymów trzustkowych czy innych nieprawidłowości biochemicznych.

Występuje kilka postaci zapalenia tkanki tłuszczowej. Najczęstszym jego rodzajem jest choroba Webera i Christiana, która charakteryzuje się wystąpieniem bolesnych zmian guzowatych w tkance podskórnej na kończynach dolnych lub tułowiu. Zazwyczaj chorują kobiety rasy białej.

Objawy

Początkowymi objawami choroby są: bóle stawów i mięśni, stany podgorączkowe. Następnie pojawiają się zmiany w tkance podskórnej, które utrzymują się przez kilka tygodni. Po zagojeniu się pozostają charakterystyczne blizny, a czasem przetoki z gęstą wydzieliną.

Zależnie od rodzaju zapalenia tkanki tłuszczowej występują także często schorzenia stawowe, błon surowiczych lub nerek, nieprawidłowości w działaniu wątroby i układu krwiotwórczego, guzków podskórnych ze schorzeniami trzustki .

Diagnostyka

Rozpoznanie zapalenia tkanki tłuszczowej możliwe jest po badaniu laboratoryjnym wycinka pobranego ze zmienionych chorobowo miejsc. Przeprowadza się też badania w celu stwierdzenia czy choroba rozwija się samoistnie czy też współistnieje z innymi zaburzeniami, np. ze strony trzustki.

Badaniami dodatkowymi są: określenie odczynu opadania krwinek czerwonych, stężenie tzw. białek ostrej fazy, poziom hemoglobiny, czerwonych krwinek i hematokrytu oraz badanie moczu .

Leczenie

W leczeniu zapalenia tkanki tłuszczowej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, w cięższych przypadkach glikokortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne.

Jeśli zapalenie tkanki tłuszczowej występuje w przebiegu innych chorób leczenie zależy od terapii choroby podstawowej.

Czytaj także:

Waga ciała w liczbach

Całe życie na diecie

Nie dla diety, tak dla tracenia kilogramów

Początek końca otyłości

Masaż endodermiczny

Więcej o: