Mononukleoza (choroba Pfeiffera, gorączka gruczołowa, angina monocytowa lub choroba pocałunków)

Mononukleoza jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusa Epsteina - Barra (EBV). Mononukleoza często mylona jest z grypą lub anginą, jednak powrót do zdrowia po przejściu mononukleozy, jest znacznie dłuższy, niż w przypadku podobnych chorób.

Większość dorosłych ludzi jest nosicielami wirusa EBV. Szczególnie narażone na zarażenie są dzieci i osoby młode do 35. roku życia. Chorobą można zakazić się poprzez ślinę i drogą kropelkową.

Objawy

Choroba rozwija się bardzo długo, bo od 30 do 50 dni. W bardzo wstępnej fazie zakażenia pojawia się złe samopoczucie i zmęczenie. Wirus Epsteina-Barra atakuje przede wszystkim błony śluzowe nosa, gardła, uszu i migdałki podniebienne. Dlatego też wczesne objawy choroby przypominają grypę, świnkę lub anginę, co utrudnia diagnozę mononukleozy. Występuje ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych, bóle mięśniowo-stawowe. Objawom tym towarzyszy wysoka gorączka, szczególnie rano i po południu, która może utrzymywać się od 5 dni aż do 30 tygodni. Następnie może dojść do powiększenia śledziony i wątroby, zażółcenia skóry i twardówek, obrzęku oczu. Chory skarży się na trudności w oddychaniu będące wynikiem zatkania dróg oddechowych gęstym śluzem. W rzadkich przypadkach pojawia się wysypka na podniebieniu.

Zobacz wideo

Leczenie

Mononukleozę najczęściej diagnozuje się na podstawie badań laboratoryjnych. Podstawowym jest morfologia krwi. Znacznie podwyższony poziom leukocytów jest wskazaniem na tę chorobę i przeprowadzenie dalszych badań. Najczęściej stosuje się diagnostykę serologiczną na obecność przeciwciał wirusa EBV. Jest ono niezwykle skuteczne, ale także dość drogie.

Leczenie jest objawowe. Podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, np. paracetamol, ibuprofen. Ból gardła łagodzi się dostępnymi w aptekach tabletkami do ssania i płukaniem ziołowymi mieszankami. W leczeniu mononukleozy nie można stosować antybiotyków, ponieważ są nieskuteczne i powodują wysypkę.

Po wyleczeniu choroby, jeszcze przez kilka tygodni, trzeba unikać wysiłku fizycznego.

Więcej o: