Choroba lokomocyjna

Wszyscy wokół ekscytują się kolejnym wyjazdem do Włoch, a ty na samą myśl o podróży masz mdłości. Prawdopodobnie jesteś ofiarą choroby lokomocyjnej. Choroba ta może dotyczyć różnych środków komunikacji, zarówno samochodu, autobusu, pociągu itp., jak i statku (choroba morska) czy samolotu (choroba powietrzna).

Choroba lokomocyjna (in. kinetoza) spowodowana jest zaburzeniami w odbiorze tych samych bodźców przez oko i błędnik, które przesyłają do mózgu sprzeczne informacje, powodując poszczególne objawy choroby lokomocyjnej. Zachorować może każdy i w każdym wieku. Jednakże najbardziej narażone na chorobę są dzieci, co wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego.

Objawy

Najczęściej spotykanymi objawami choroby lokomocyjnej są mdłości, nudności i wymioty. Skóra blednie i jest spocona. Wcześniej może być odczuwany ucisk w klatce piersiowej, uczucie gorąca i duszności, jakiś niezrozumiały niepokój, czasem zaburzenia rytmu serca. Objawy te potęguje stres.

Leczenie

Istnieje wiele preparatów medycznych stosowanych w chorobie lokomocyjnej, które można kupić w każdej aptece, supermarkecie i stacji benzynowej. Najlepiej jednak ich zastosowanie skonsultować z lekarzem, ponieważ niektóre niewskazane są dla dzieci, kobiet w ciąży, czy chorych z innymi dolegliwościami.

Pomocne są także migdały i korzeń imbiru.

Staraj się się zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów. Dobrze jest zająć miejsce przodem do kierunku jazdy i patrzeć na jakiś stabilny punkt w krajobrazie, np. horyzont. Nie należy jeść zbyt dużo przed podróżą, spożywać lekkie dania, zrezygnować z sięgania po słodycze.

Trzeba także dopasować ubiór do warunków jazdy, tak aby nie było zbyt gorąco. O ile to możliwe, dbajmy o dopływ świeżego powietrza. Pasy zapinamy w taki sposób, aby nie uciskały brzucha (a zarazem chroniły nas w razie wypadku) i przyjmujemy wygodną pozycję półleżącą.

Jeśli jednak środki zapobiegawcze nie pomogą i zaczynamy czuć, że dzieje się coś niedobrego, należy zamknąć oczy i oddychać głęboko. Jest szansa, że uda nam się zapobiec chorobie .A jeśli nie na wszelki wypadek, przydadzą się woreczki foliowe.

Więcej o: