Zalety
- Najczęściej możemy zabrać duży bagaż, którego nie trzeba dźwigać. To szczególnie ważne dla osób, którym dokucza kręgosłup i podróżującym z małymi dziećmi, niejednokrotnie wymagającymi dodatkowego sprzętu na urlopie (wózki, rowerki, sprzęt do pływania, etc.)
- Docieramy do samego celu, w dodatku bez przesiadek, czyli unikamy zamieszania na dworcach, ryzyka zgubienia pociechy, trudności z dotarciem do bardzo małej miejscowości, etc.
- Na miejscu nie będzie problemów ze zrobieniem zakupów, czy dotarciem do lekarza w środku nocy
- Podróżujemy, z kim chcemy: nie dosiądzie się mocno nieświeży podróżny czy grupa głośnych kibiców
- Niemal w każdej chwili możemy zrobić przerwę na siku czy kawę
- Gdy jedziemy większą grupą, koszt przejazdu na osobę bywa znacznie niższy, niż w publicznych środkach transportu
Wady
- Wypadki komunikacyjne to wciąż ogromny problem na polskich drogach i nawet najbardziej dramatyczne doniesienia o katastrofach lotniczych czy autokarowych nie zmienią faktu, że najmniej bezpieczni jesteśmy we własnym samochodzie
- Jazda autem jest nużąca: grozi nam zaśnięcie, zasłabnięcie, a dzieci, niemal w każdym wieku, zwykle nieludzko się nudzą i zatruwają życie dorosłym
- Jeśli samochód nie jest klimatyzowany, w upalne dni jazda bywa wyczerpująca już po kilkunastu minutach
- Wymuszona pozycja siedząca, a także unieruchomienie na długi czas (pasy, fotelik dziecka) sprzyja nie tylko zniecierpliwieniu, ale i dolegliwościom ze strony kręgosłupa, kurczom kończyn, problemom z brzuchem (uciśnięte jelita się buntują)
- Ze względów bezpieczeństwa w dłuższą podróż powinny wybierać się przynajmniej dwie osoby, najlepiej uprawnione do prowadzenia pojazdu. Kierowca powinien mieć zmiennika, a gdy jedzie z dziećmi pomocnika, który się nimi zajmie (poda pić, uciszy, etc.)
- Choroba lokomocyjna może dopaść nas (chociaż głównie dzieci) w najmniej pożądanym momencie
Zatem:
- Jeśli nie cierpisz na tzw. ślepotę zmierzchową (potocznie zwaną ślepotą kurzą) czasem lepiej podróżować wcześnie rano lub wieczorem. Unikniesz znacznego nasilenia ruchu (chociaż na niektórych remontowanych trasach korki utrzymują się niemal stale - sprawdź drogę przed wyjazdem), maksymalnego nasłonecznienia i jest też szansa, że dzieci się zdrzemną. Kierowca jednak musi być wypoczęty, gdyż brak światła oraz monotonna jazda sprzyjają zaśnięciu za kierownicą.
- Na dłuższych odległościach nie możesz kierować się zasadą: "byle jak najszybciej dotrzeć do celu", tylko: "dojechać bezpiecznie". Pośpiech tylko pozornie skraca męczarnie podróży. A gdyby tak droga stała się fajnym elementem wakacji? Przerwa na zwiedzanie, może nocleg w trasie. Dzieciaki to lubią.
- Pomyśl o klimatyzacji (ma więcej zalet niż wad, jeśli w rodzinie nie ma kogoś szczególnie wrażliwego na jej działanie), a także urozmaiceniu podróży. Grajcie w "co widzę?", śpiewajcie, zabierzcie zestaw zagadek, książeczki... Raczej nie kredki czy wycinanki, bo przy nagłym hamowaniu to może się fatalnie skończyć.
- Upewnij się, że pasy i fotelik są optymalnie zapięte (nie uciskają za bardzo, a gwarantują optymalną ochronę). Niejedna osoba zepsuła sobie podróż na własne życzenie: dziecko kręciło się i marudziło nie z powodu jazdy, a siedzenia na autku czy odgniecionym kawałku ubrania, ocierającym skórę.
- Oczywiście, specjalny samochód może być naszym wakacyjnym domem wypoczynkowym. Takie rozwiązanie też ma plusy i minusy. Zapewne dlatego nie przyjęło się jeszcze w Polsce na masową skalę.
Więcej na ten temat:
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Zalety
- To zasadniczo dobry pomysł: brzuchy i kręgosłupy jazdę znoszą dobrze, gdyż nasze ruchy nie są skrępowane, możemy się przemieszczać, zmieniać pozycję, etc.
- Pociągi są bezpieczne, a odpowiedzialność za dowiezienie was do celu spada na kogoś innego
- Na dłuższych trasach są wagony sypialne i restauracyjne, możliwość rezerwowania miejsc,
w nowych składach pociągów znajdują się specjalne przedziały dla rodziców z dziećmi
- Choroba lokomocyjna to w pociągu prawdziwa rzadkość
- Dzieci, poza nadwrażliwymi na hałas, zazwyczaj lubią tak podróżować
- Jest toaleta
Wady
- Wbrew zapowiedziom zmian w Polsce dworce wciąż bardzo często są brudne, nieprzystosowane do wymagań podróżnych lub w remoncie
- Brud w przedziałach i toaletach również może odstraszać
- Klimatyzacji w pociągach często nie ma lub jest zawodna (nawet w pierwszej klasie)
- Tanie linie to te, w których nie ma rezerwacji miejsc i trzeba się liczyć z tłokiem
- Czas przejazdu bywa nienaturalnie długi w stosunku do odległości
- Spanie w pociągu, jeśli już nawet jest miejsce, na własne ryzyko(choćby ze względu na kradzieże)
- Czekają nas przesiadki, co ogranicza możliwość zabrania sporego bagażu. Zresztą ciężko go zmieścić, gdy pociąg jest pełny
- Chociaż są zniżki dla dzieci (o które trudno w autokarach), ceny za jazdę w przyzwoitych warunkach są wysokie
Zatem:
- Przemyśl starannie kwestię bagażu, zwłaszcza podręcznego. Na pewno przydadzą się mokre chusteczki na wypadek braku wody czy papieru w toalecie. Wyprawa do wagonu restauracyjnego to frajda, ale jeśli będzie tłok, to czasem niewykonalne, więc nie zapominajcie o napojach i jedzeniu na drogę.
- Raczej nie oszczędzaj na bilecie, jeśli podróżujesz z dzieckiem czy osobą starszą. Zrób rezerwację ze znacznym wyprzedzeniem, żeby nie spotkała cię potem niespodzianka. Włóż wygodne ciuchy, a najlepiej ubierz się na cebulkę, by dostosować się do warunków panujących w pociągu.
- Pamiętaj, że wakacje to czas relaksu i z założenia nie powinieneś się spieszyć. Nie planuj przesiadek "na styk". Pociągi się spóźniają, a stres jest bardzo szkodliwy.
Zalety
- Nowoczesne autokary, te na dłuższych trasach, mają klimatyzację, toaletę, barek, a nawet sprzęt umożliwiający oglądanie filmów
- W przypadku zorganizowanych wycieczek czy przejazdów dowożą nas na miejsce
- Zazwyczaj zaplanowane są postoje, by rozprostować nogi, a nawet coś przekąsić
- To nie my kierujemy pojazdem, więc łatwiej zająć się dziećmi, można się zdrzemnąć, itd.
Wady
- Autokar ma niemal wszystkie wady samochodu: też stoi w korkach, ogranicza ruchy, etc.
- Stan techniczny pojazdów, a także forma kierowców (np. z powodu przekraczania czasu za kierownicą), wciąż bywają niezadowalające.
- Wprawdzie w wielu polskich pojazdach wciąż nie ma pasów (za granicą zapinanie dzieci zazwyczaj jest obowiązkowe), trudno to uznać za zaletę, gdyż przy ostrym hamowaniu nietrudno o urazy
- Przerwa z powodu gorszego samopoczucia czy potrzeby skorzystania z toalety wtedy, gdy właśnie nam jest potrzebna, bywa problemem. Nawet życzliwy kierowca może mieć problemy z innymi pasażerami, gdy nasze dziecko pięć minut po ostatniej przerwie znowu chce siku
Zatem:
- Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości przed wyjazdem co do bezpieczeństwa pojazdu, wezwijmy policję. Najlepiej wcześniej zgłosić termin wyjazdu i czekać na kontrolę rutynową. Są przeprowadzane masowo i, niestety, wciąż pozwalają odkrywać nieprawidłowości.
- Przygotujmy się na kinetozę (chorobę lokomocyjną): przed wyjazdem i na czas podróży (leki, ubrania na zmianę, woreczki, etc.). Nie przesadzajmy z bagażem, gdyż nawet do miejsca zbiórki trzeba go jakoś dostarczyć, ewentualnie rozsądnie zorganizujmy dojazd do autokaru i odbiór po powrocie. Jeśli nasz malec od niedawna dopiero kontroluje wypróżnienia, nie zaszkodzi, wyjątkowo, pielucha.
- W przypadku osób przewlekle chorych i małych dzieci, jeśli planujemy podróż zagraniczną, wielogodzinną, nie zaszkodzi poradzić się lekarza, co myśli o takiej wyprawie.
Zalety
- Błyskawiczna podróż, najczęściej w naprawdę przyzwoitych warunkach
- Na pokładzie jest toaleta i możliwość zamówienia jedzenia lub picia
- Przeciwwskazań zdrowotnych do lotu jest naprawdę niewiele
- Jeśli nie boicie się latać, to znakomita wakacyjna atrakcja, zwłaszcza dla dzieci
- Przez znaczną część lotu można swobodnie poruszać się po samolocie, dzieci mogą rysować, spacerować
Wady
- Krótko trwa sam lot, ale dotarcie do lotniska, odprawa i dojazd do celu zajmuje niejednokrotnie wiele godzin
- Musimy się przesiadać, wielkość bagażu jest ograniczona (za nadbagaż obowiązują dopłaty)
- Jeśli źle znosimy lot, nie ma możliwości, żeby go przerwać
- Wiele osób odczuwa ból uszu przy starcie i lądowaniu, ryk silników dodatkowo nasila dolegliwości
- Choroba lokomocyjna dopada i w samolocie
- Są ograniczenia dotyczące przewozu leków
Zatem:
- Jeśli wybierasz się w podróż z małym dzieckiem, warto wcześniej porozmawiać z pediatrą. Osoby przewlekle chore powinny uzyskać zgodę na lot od lekarza prowadzącego.
- Kwestie zabrania leków (zwłaszcza płynów), jedzenia czy wózka lepiej omówić przy rezerwacji z organizatorem wyjazdu lub z przewoźnikiem (przepisy są różne w różnych firmach, krajach, podczas lotów czarterowych, etc.).
- Pamiętaj, że wystąpienie, bądź nie, choroby lokomocyjnej zależy nie tylko od skuteczności leków, ale nawet miejsca siedzenia. Są sprawdzone sposoby, by uniknąć bólu uszu.
Wszystko na ten temat (a także o pierwszej pomocy, zagrożeniu zawałowym, alergii w czasie podróży) w artykule: Problemy ze zdrowiem na lotnisku, bądź w samolocie - co robić?