Hematuria - objawy, diagnoza i leczenie

Pojawienie się krwi w moczu nie może być bagatelizowane i jest sygnałem do niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

Hematuria nazywana także krwiomoczem jest bardzo poważnym symptomem wielu groźnych chorób. Dlatego też każde pojawienie się krwi w moczu powinno zmobilizować do konsultacji z lekarzem urologiem i przeprowadzenia badań.

Powodem hematurii mogą być: uszkodzenie układu moczowego w wyniku urazu, kamica nerkowa, nowotwory nerek i dróg moczowych, ostre zapalenia układu moczowego, gruźlica i zapalenie nerek, choroby gruczołu krokowego, ciało obce w pęcherzu moczowym, polipy i brodawczaki pęcherza moczowego itd.. Czasami przyczyna nie jest znana, a komórki krwi znikają samoistnie po kilku dniach.

Objawy

Hematuria to obecność krwi w moczu, zarówno widoczna gołym okiem (makrohematuria), jak i wykazywana jedynie w badaniu laboratoryjnym (mikrohematuria).

Przy hematurii chory ma problemy z bolesnym oddawaniem moczu, bólem okolic pęcherza i nerek. Może wystąpić gorączka i dreszcze.

Leczenie

Podstawą diagnozy jest laboratoryjne badanie moczu. Dalsze leczenie zależy od przyczyny wywołującej krwiomocz. Inne stosuje się przy nowotworach, a inne leczenie przy zakażeniach układu moczowego.

Więcej o: