Co roku w październiku mówi się o tym, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Co jakiś czas wspomina się o konieczności innych badań: cytologii , RTG, USG. Ale kto z nas dokładnie wie, jakie badania i w jakich odstępach czasu trzeba robić, by zapobiec rozwojowi nowotworów? Nie dość, że nasza wiedza jest niepełna, szanse na bezpłatne wykonywanie kompletu potrzebnych badań często są nikłe. W teorii mamy zagwarantowaną opiekę zdrowotną, praktyka jednak wciąż nie nadąża za sprawdzoną receptą na zdrowie publiczne: "Lepiej zapobiegać, niż leczyć".
Nie warto jednak swojego zdrowia oddawać walkowerem, szczególnie gdy wiemy, że wczesne wykrycie choroby daje ogromne szanse pełnego powrotu do dobrej formy. Wiele chorób można wychwycić we wczesnym stadium za pomocą powszechnie dostępnych i tanich metod. Na pewno w wielu domowych budżetach znajdą się także pieniądze na wykonanie nawet odpłatnych badań mogących uratować zdrowie i życie (szczególnie dobrze, jeśli przeznaczymy na nie kwoty wydawane na co dzień na papierosy, alkohol, słodycze).
Poniżej radzimy, jak powinno się kontrolować swoje ciało, by móc spać spokojnie i nie bać się groźnych, coraz powszechniejszych chorób.
Organizm daje nam sporo podpowiedzi, gdy dzieje się w nim coś złego. Oprócz wykonywania badań profilaktycznych, musisz wyostrzyć uwagę na niepokojące sygnały. Należą do nich m.in. zawroty głowy i zaburzenia widzenia, omdlenia, uczucie zmęczenia, wyczerpania, przedłużające się objawy infekcji, powiększenie węzłów chłonnych, utrzymujący się świąd skóry, ból żołądka , fusowate wymioty, niestrawność, zgaga, niewyjaśnione krwawienia z przewodu pokarmowego i dróg rodnych, bóle kostne i stawowe o niejasnych przyczynach. Pamiętaj, że nie wolno przyjmować regularnie leków dostępnych bez recepty (np. na zgagę, bóle kostne, hemoroidy )bez konsultacji z lekarzem. Mogą one maskować objawy choroby.
Badania genetyczne pozwalają rozpoznać ryzyko zachorowania na nowotwór, zanim choroba będzie możliwa do wykrycia jakąkolwiek metodą diagnostyki obrazowej. Są bardzo kosztowne i nie
ma sensu przeprowadzanie ich u wszystkich ludzi, lecz jedynie u osób szczególnie narażonych na zachorowanie. Rodzinnie występują nowotwory piersi , jajnika, trzonu macicy, jelita grubego, prostaty, mózgu, płuc, tarczycy, skóry, nerek. Badania genetyczne powinny wykonać osoby, w których rodzinie na któryś z wyżej wymienionych nowotworów zachorowało dwoje krewnych pierwszego stopnia lub osoba przed 50. rokiem życia, a także te, których krewni w dwóch kolejnych pokoleniach chorowali na nowotwory złośliwe.
Tomografia pozytronowa (PET) to nowoczesna metoda wykrywania ognisk nowotworowych w ciele pacjenta. Jest to badanie bardzo kosztowne (do 8 tys. zł.), w Polsce znajduje się tylko jedno urządzenie do tego typu badań. PET nie jest metodą profilaktyczną dla osób, które obawiają się raka. Stosuje się ją, by wykryć dokładne miejsce występowania guza, przerzuty, albo by śledzić efekty prowadzonego leczenia.