Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Direktoskopia to badanie wziernikowe, które przy użyciu endoskopu pozwala pobrać wycinek przede wszystkim z krtani lub gardła dolnego do badania histopatologicznego. Niekiedy wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym, po wcześniejszej intubacji lub przed planowaną operacją raka krtani . Direktoskopia może być wykonana w dwóch wariantach:
1. Mikrolaryngoskopia - badanie najczęściej wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, w czasie zabiegów operacyjnych. Aparat potrzebny do badania wprowadzany jest przez jamę ustną i ustawiany tak, by krtań była dobrze widoczna. Aby zachować stabilność urządzenia, umieszcza się je na specjalnej dźwigni przytwierdzonej do mostka pacjenta. Lekarz ogląda krtań przy użyciu dwuokularowego mikroskopu operacyjnego. Badanie jest szczególnie cenne przy diagnozowaniu polipów, brodawczaków lub obrzęku Reinkego.
2. Videolaryngoskopia - wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych przy użyciu sztywnego laryngoskopu połączonego z urządzeniem rejestrującym obraz krtani. Stanowi przedłużenie tzw. laryngoskopii pośredniej.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza