Jak dbac o oczy?

Zbliża się sesja, czas zakuwania. By oczy były sprawne i nie męczyły się zbyt szybko, warto pamiętać o kilku prostych regułach. Wystarczy kilka ćwiczeń, odpowiednie oświetlenie i dostateczna odległość od ekranu czy książki.
O wzrok trzeba dbać od najmłodszych lat. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera czy nad książkami mogą go osłabić. Trzeba pamiętać, że wiele ukrytych wad wzroku ujawnia się właśnie podczas intensywnej nauki. Aby temu zapobiec, warto zapamiętać kilka podstawowych zasad.

Lepiej na siedząco

Podczas pracy przy komputerze czy oglądania telewizji w pokoju powinno palić się światło, najlepiej za ekranem. Głęboka ciemność zmusza bowiem oczy do przestawiania się z jasnego ekranu na ciemne tło, a to bardzo je męczy. Jeśli czasu spędzonego przed komputerem bądź telewizorem nie można ograniczyć, należy pamiętać, aby odległość oczu od monitora komputera wynosiła 40-50 cm. Na monitorze powinien się ponadto znajdować ochronny filtr - pochłania on część fal elektromagnetycznych, które źle działają na wzrok.

- Komputer powinien być ustawiony tyłem do okna, aby promienie słoneczne nie padały na monitor i nie oświetlały i tak już jasnego ekranu. To męczy i drażni oczy - mówi dr Alina Lenar, okulista z Poradni Medycyny Rodzinnej.

Ważne jest także ustawienie oświetlenia podczas pracy - powinno padać z przeciwnej strony niż ręka, w której trzyma się długopis czy pióro. Podręcznik albo notatki należy trzymać w odległości 40 cm od oczu - to optymalna odległość. Lepiej jest czytać w pozycji siedzącej niż leżącej - podczas leżenia napinają się mięśnie poruszające gałkami ocznymi i wzrok szybko się męczy.

Spojrzyj sobie w dal

Aby oczy nie męczyły się zbyt szybko, warto robić specjalne ćwiczenia. Podstawowy zabieg to przerywanie pracy co dziesięć minut - podczas takiego odpoczynku dobrze jest popatrzeć w dal na odległość 200-300 metrów. Zbawienne działanie mają też ćwiczenia polegające na spokojnym ruchu gałek ocznych w różnych kierunkach oraz skupianie wzroku na przedmiocie położonym raz bliżej, raz dalej. - Przymusowa pozycja siedząca przy komputerze, napięte mięśnie oczu sprawiają, że z każdą chwilą jest nam coraz trudniej pracować. Ćwiczenia relaksacyjne są więc bardzo wskazane - tłumaczy Alina Lenar.

Często zdarza się, że po kilku godzinach intensywnej pracy oczy bolą lub swędzą, a powieki stają się ciężkie. Wtedy nie wolno trzeć ich rękami - lepiej przemyć je letnią wodą, zrobić okład z rumianku albo zaaplikować krople. W aptekach można bez recepty kupić np. krople ze świetlikiem. - Ludzie pracują w różnych warunkach: sztuczne światło, niska wilgotność powietrza powodują, że oczy wysychają. Wtedy dobrze je nawilżać - dodaje Lenar. - Warto jednak wcześniej skonsultować się ze specjalistą. Na rynku są bowiem i takie krople, które zamiast nawilżać jeszcze bardziej wysuszają oczy. Wiele osób używa ich w nadmiarze, co jeszcze pogarsza ich wzrok.

Okularów nie szukaj na ulicy

Nawet najlepsze filtry komputerowe nie zapewnią oczom optymalnej ochrony. Warto więc zastanowić się nad zakupem okularów ze specjalnymi powłokami ochronnymi, tzw. antyrefleksyjnymi. Można je nałożyć na każde szkła - i zerowe, i lecznicze. - Ochronna powłoka odbija promieniowanie komputera - tłumaczy Lenar. - Jeżeli ktoś nie ma wady wzroku, nie musi chronić oczu specjalnym filtrem. Gdy jednak oczy szybko się męczą, ktoś ma skłonność do zapalenia spojówek lub wadę wzroku, powinien z nich korzystać.

W sprzedaży są również szkła zabezpieczone przed promieniami UV. Decydując się na ich zakup, trzeba pamiętać, że lepiej nie korzystać z oferty ulicznych sprzedawców. Kupując okulary w profesjonalnym salonie optycznym, można mieć pewność, że będą dobrej jakości.

Komentarze (7)
Jak dbac o oczy?
Zaloguj się
 • Sławek Kupiecki

  0

  kontrolne badania, dieta bogata w witaminy A, E, C, krople do oczu (ja uzywam Starazolinu czerwonego) to podstawa w utrzymaniu zdrowych oczu ;)

 • Renata Bartkowiak

  0

  Ja dużą wagę przywiązuje do badań.
  Uważam, że regularne badania są doskonałym sposobem na dbanie o wzrok.
  Na badanie zwykle idę do Optyk Nowakowscy Legnica.

 • marpiqq

  0

  ostatnio to bardziej dbam o swoje oczy, bo w końcu dobry wzrok sie przydaje ;) regularnie stosuję krople do oczu hialeye free comfort, dobrze nawilżają, też czasami jak mi się coś dzieje tzn widzę ze jakieś zapalenie się robi to potrafią to wyleczyć, mają fajny skład, sporo tych wyciągów roślinnych

 • 0

  U mnie podstawą dbania o oczy jest nawilżanie, używam kropel imitujących łzy (Starazolin Hydrobalance wygrywa) i bardzo dobrze oczy mi się zachowują :)

 • marczelinka

  0

  Noszę soczewki i niestety chyba z tego powodu oczy mam często podrażnione i suche, więc muszę je regularnie nawilżać. W aptece mi polecili krople niebieski starazolin. Rzeczywiście dobrze nawilżają oczy, dają efekt na długi czas, a do tego nie muszę wyjmować soczewek, żeby ja zakroplić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX