-
Grube włosy, czyli gęste? Niekoniecznie. Wzięte pod lupę zdradzają swoje tajemnice
Grubość i gęstość to nie to samo. Niby oczywiste, a jednak te określenia w kontekście włosów pojawiają się zamiennie. Łączy je z pewnością wpływ na objętość fryzury. Jak ją poprawić bez doczepek i peruki? Jest parę sposobów.
-
Dziwaczne sposoby na łupież - sprawdzamy, które działają, które nie. Czy mogą szkodzić?
Ocet, majonez, brokuły, eukaliptus... W sieci znajdziesz mnóstwo "niezawodnych" sposobów na łupież. Dlaczego miałyby pomóc i jak faktycznie wpływają na skórę głowy? Bardzo różnie, ale raczej nie licz na cudowne specyfiki ze sklepu spożywczego.
-
"To tylko łupież". Skąd ta pewność? Wiele poważniejszych problemów ze zdrowiem można z nim pomylić
Uważasz łupież za nieszkodliwy defekt urodowy, problem powszechny i "oswojony"? Niestety, możesz się mylić. Nieprawidłowy naskórek na głowie bywa zapowiedzą (lub skutkiem) poważniejszych schorzeń, niekoniecznie dermatologicznych.
-
Na tropie zbrodni. Co śledczym może powiedzieć włos, który przecież sam jest martwy?
Jeśli śledzisz popularne seriale kryminalne, to wiesz, że właściwie w momencie, w którym śledczy znajdują włos, choćby psa, sprawca zbrodni jest już bez szans. Ile w tym prawdy? Całkiem sporo.
-
Suszenie, mrożenie i reszta. Włosy a temperatura - co jest bezpieczne, co nie?
Włosy słabe, łamliwe i matowe? Fryzura się przerzedziła? Tak, niewłaściwa temperatura to tortura dla włosów. Jak sobie radzić podczas zabiegów pielęgnacyjnych i zmiennych warunków pogodowych, by nie szkodzić urodzie?
-
Menopauza musi odbierać urodę? Jak dbać o włosy dojrzałe?
Menopauza u wielu kobiet budzi niepokój, frustrację. Nic dziwnego. Stan utożsamiany z gorszym samopoczuciem, huśtawkami nastroju, przybieraniem na wadze i - do kompletu - utratą włosów, nie może dobrze się kojarzyć. Rzecz w tym, że menopauza nie musi bardzo ciążyć.
-
We władzy hormonów. Włosy też mają płeć (i problemy z nią związane)
Kiedy włosy zaczynają siwieć, wypadać czy się łamać, najłatwiej tłumaczyć to niewłaściwą pielęgnacją lub złą dietą. Czasem jednak odpowiedzialne mogą być hormony, zarówno męskie, jak i żeńskie. Jak rozpoznać przyczynę i poradzić sobie z takim problemem?
-
Słyszałeś o łysieniu telogenowym? To częsty problem kobiet i mężczyzn
Łysienie telogenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, ale procesem odwracalnym. Ważne, by szybko postawić diagnozę i rozpocząć niezbyt skomplikowane leczenie. Tymczasem pokutuje przekonanie, że na przerzedzanie włosów pomóc może jedynie peruka. Nieprawda.
-
Męskie łysienie. Sprawcą kłopotów testosteron, czy jednak coś więcej?
Niewątpliwie męskie łysienie ma związek z gospodarką hormonalną, ale nie tylko. Często wiara w to, że utrata włosów jest procesem naturalnym, opóźnia decyzję o leczeniu. Przyczyn łysienia u mężczyzn jest wiele, w tym odwracalne. Pojawiają się nowe leki. Tylko profesjonalna diagnoza pozwoli ocenić, czy tym razem jest nadzieja na zatrzymanie włosów na głowie.