Dobra pasta czyli jaka?

Odpowiedź nie jest prosta, bo pastę należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Ale nawet najlepsza nie zastąpi starannego i częstego czyszczenia zębów, języka oraz używania nici dentystycznej. Uwaga! Szczotkowanie powinno trwać 3 minuty!

Bez fluoru

W potocznym myśleniu - im więcej fluoru, tym lepiej. Związki fluoru mają zdolność remineralizowania drobnych uszkodzeń szkliwa oraz utrudniają życie bakteriom powodującym próchnicę i choroby dziąseł. Ale jednocześnie jest to trucizna, którą łatwo przedawkować. Nadmiar powoduje np. fluorozę - jej objawy to brązowe lub białe plamy na zębach. Na ilość fluoru w paście powinni uważać mieszkańcy terenów z wodą naturalnie bogatą w ten pierwiastek (np. okolice Malborka) lub sztucznie fluorowaną (np. Wrocław). Pasty z mniejszą ilością fluoru zalecane są osobom, które mają wokół ust zmiany zapalne przypominające trądzik lub inne podrażnienia. Pasty ziołowe, bez fluoru, nadają się dla osób stosujących preparaty homeopatyczne.

Przeciwko starzeniu

Przez lata gryzienia zęby ulegają fizjologicznemu starciu - zmniejsza się grubość szkliwa, łatwiej się ono przebarwia, może pękać, jest bardziej podatne na próchnicę. Zmiana odcienia zębów jest widoczna na pierwszy rzut oka - odkłada się na nich nalot z kawy, herbaty, soków i kamień nazębny. Stan dziąseł też się pogarsza. Dlatego nowym pomysłem producentów są pasty przeciwstarzeniowe.

Wybielające

Jest ich na rynku najwięcej. Pamiętajmy jednak, że kolor kości dziedziczymy po przodkach, więc jeśli naturalnie nie są śnieżnobiałe, pasty nie przyniosą spektakularnych efektów. Pomogą zmniejszyć płytkę nazębną, utrudnią powstawanie kamienia, zmniejszą nalot z kawy, herbaty i czerwonego wina. Jeżeli masz wrażliwe zęby, wybierz pastę o niskich właściwościach ściernych (szukaj na opakowaniu wartości współczynnika ścieralności RDA - mniej niż 70).

Wzmacniające dziąsła

W aptekach znajdziesz pasty, płukanki, żele stomatologiczne, specjalne supermiękkie szczoteczki, a nawet tabletki wzmacniające dziąsła. Zmniejszają one stan zapalny dziąseł, zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego, działają bakteriobójczo. Ale jeśli twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania, idź do dentysty. To pierwszy objaw poważniejszych kłopotów.

Przy nadwrażliwości zębów

Zęby bywają nadwrażliwe na ciepło, zimno, kwaśność, dotyk. Ulgę przyniesie zastosowanie preparatów z solami potasu, strontu oraz ze zwiększonym stężeniem fluoru.

Dla dzieci

Rodzice powinni przyzwyczajać niemowlęta do czyszczenia zębów od pierwszego mleczaka. Dla maluchów są pasty bez fluoru. Do szóstego roku życia poleca się pasty zawierające około 500 ppm fluoru, a dla ośmiolatków - ok. 1000 ppm. Istotne jest, żeby dziecko umiało wypluć pianę i wypłukać usta (owocowe smaki mogą, niestety, sprzyjać ich zjadaniu), a ilość użytego środka powinna mieć rozmiar ziarenka groszku.

Przeciw próchnicy

Osoby podatne na próchnicę (np. kobiety ciężarne i osoby noszące aparaty ortodontyczne) powinny wybierać pasty o wysokiej dawce fluoru.

Niezbędne akcesoria

Ważne! Stosuj nici dentystyczne lub inne akcesoria do przestrzeni międzyzębowych. Kup średnio twardą szczoteczkę i regularnie ją wymieniaj na nową, stosuj antybakteryjne płukanki, np. Total Care Listerine. Noś ze sobą lub trzymaj w pracy składaną szczoteczkę z minipastą i używaj ich po posiłku. Kieszonkowe zestawy to np. Curaprox Travel Set, Elgydium Pocket, JordanGO! czy Miradent Happy Morning Travel Kit. Unikaj słodyczy, szczególnie cukierków typu toffi. Jeśli zjesz taki łakoć, umyj od razu zęby. A po każdym posiłku chociaż przepłucz usta wodą i żuj bezcukrowe gumy (krótko, by nie obciążać stawów). Może doczekamy się szczepionki przeciw próchnicy, na razie pozostaje nam profilaktyka - pastylki z ksylitolem, ziołami, algami i koenzymem Q10, korzystnym w leczeniu paradontozy, np.: Na Zdrowe Dziąsła, Pro-Den PlaqueOff, Dentovit czy Vita Care Q10-D.Szczoteczkę powinno się wymieniać nie rzadziej niż co trzy miesiące.

Więcej o: