- Podczas ekspozycji na słońce noś lekkie ubrania w jasnych kolorach odbijające promienie słoneczne. Materiały takie jak bawełna czy len to dobre rozwiązanie. Ubrania powinny być luźne, aby czuć się maksymalnie komfortowo. Pozwoli to również uniknąć otarć i wysypki słonecznej. Noś luźny kapelusz w jasnych kolorach, z szerokim rondem.
- Używaj kremów z filtrem UV (SPF) o numerze 15 lub więcej. Po kąpieli lub gdy się obficie spocisz, nałóż krem ponownie. Przeczytaj uważnie etykietę i sprawdź czy Twój krem chroni Cię zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Pamiętaj, aby nakładać krem też na uszy i szyję. Pamiętaj również o zabezpieczeniu ust. Dla dzieci zaleca się kremy nie zawierające PABA - związek ten może powodować wysypkę alergiczną lub inne dolegliwości.
- Spróbuj nie spędzać zbyt dużo czasu na zewnątrz w godzinach od 10 do 14, kiedy słońce świeci najmocniej.
- Bądź szczególnie ostrożny jeśli przyjmujesz jakieś leki. Wiele popularnych leków przepisywanych bez recepty, jak również leki recepturowe (np. leki przeciwhistaminowe stosowane w alergii czy doustne środki antykoncepcyjne) mogą powodować nadwrażliwość na promienie słoneczne (oraz zwiększać ryzyko oparzeń skóry). Sprawdź na ulotce działania uboczne leków, które przyjmujesz lub zapytaj się swojego lekarza rodzinnego lub farmaceutę.
- Promieniowanie ultrafioletowe zwiększa ryzyko zaćmy. W miejscach gdzie słońce świeci szczególnie mocno (plaże, stoki) powinieneś nosić okulary przeciwsłoneczne o minimum 92-97% redukcji promieniowania.
- Unikaj alkoholu, ale przyjmuj więcej innych płynów.
- Jeśli jest to tylko możliwe przebywaj jak najdłużej w klimatyzowanym pokoju lub samochodzie.
- W przypadku łagodnego oparzenia skóry powinieneś albo wziąć letnią kąpiel, albo zastosować zimne okłady na oparzone miejsca. Należy również wziąć doustne leki przeciwzapalne, takie jak np. aspiryna, ibuprofen.
- Wyczerpanie z ciepła jest rezultatem podniesienia się temperatury organizmu (hipertermia). Objawy to: zawroty głowy, nudności, przyspieszone tętno oraz ból głowy. Działać trzeba natychmiast. Należy zabrać poszkodowanego w chłodne miejsce, gdzie może odpocząć oraz podać mu do picia dużo płynów.
- Udar słoneczny jest to skrajna postać hipertermii. Temperatura ciała podnosi się wówczas do 40 lub więcej st.C. Stan taki jest bardzo groźny i jest zagrożeniem życia. Objawia się zaburzeniami świadomości, podenerwowaniem, niskim ciśnieniem krwi lub wstrząsem, wymiotami, dusznością i utratą przytomności. W takiej sytuacji należy oziębić ofiarę (ułożyć w chłodnym miejscu, położyć zimne okłady). Jeśli jest w stanie pić, podaj płyny i jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.
Noś z sobą insulinę, doustne leki hipoglekemizujące, strzykawki, igły, waciki, alkohol do przemywania skóry oraz glukometr. Jest to bardzo ważne, gdyż produkcja insuliny oraz doustnych leków hipoglikemizujących różni się w wielu krajach.
Od razu po przyjeździe umieść insulinę w lodówce. Insulina może się zepsuć, jeśli jest przechowywana w temperaturze powyżej 35 st. C. Jeśli podróżujesz samochodem, powinieneś wziąć z sobą podróżną lodówkę, w której możesz przechowywać podczas jazdy insulinę.
Skontaktuj się z liniami lotniczymi i hotelem, w którym się zatrzymasz, aby powiadomić ich o Twoich szczególnych wymaganiach dietetycznych.
Poproś swojego lekarza o pisemne informacje o stanie Twojego zdrowia na której znalazłyby się dawki leków oraz rodzaj insuliny lub doustnych leków hipoglikemizujących, które przyjmujesz. Wszystkie leki przechowuj w oryginalnych opakowaniach.
Noś naszyjnik lub bransoletę informującą, że chorujesz na cukrzycę.
Noś z sobą glukozę, słodki sok lub batonik na wypadek hipoglikemii.
Leki noś zawsze z sobą, nie pakuj ich do torby podróżnej. Pamiętaj, że zawsze może ci się przytrafić zagubienie bagażu.
Na receptach powinny być umieszczone nazwy międzynarodowe a nie handlowe leków, które różnią się w poszczególnych krajach.
Spróbuj wcześniej znaleźć lekarzy w miejscu Twojego wypoczynku, na wypadek nagłych komplikacji.
Jeśli masz niestabilną cukrzycę musisz się zastanowić, czy warto podejmować ryzyko podróżowania. Jeśli poza cukrzycą chorujesz na inne choroby (choroba wieńcowa, choroby nerek, owrzodzenie stopy lub choroby zakaźne), masz zaawansowane zmiany w siatkówce, nie powinieneś decydować się na podróż zagraniczną.