antraguinon, barbaloin, isobarbaloin
Aloes jest wieloletnią rośliną z żółtym kwiatostanem. Ma twarde, mięsiste, podłużne liście dorastające 50 cm długości. Cała roślina osiąga do 120 cm wysokości. Do celów medycznych używa się wyłącznie liści, różne ich części są wykorzystywane do innych celów. Najczęściej stosowanym produktem z aloesu jest jasny, gęsty żel otrzymywany ze środkowej części liścia. Pomiędzy tym żelem a skórą liścia znajduje się warstwa komórek, które zawierają gorzki żółty sok. Po wysuszeniu z tego soku otrzymuje się lateks aloesowy.
Żel aloesowy
Lateks aloesowy
Sok aloesowy
Aloes pochodzi ze wschodniej i południowej Afryki, ale został sprowadzony również do Indii (gdzie jest szeroko uprawiany), krajów tropikalnych, a nawet krajów basenu morza Śródziemnego.
Zmniejsza ból i reakcje zapalną
Przyspiesza proces gojenia (rany skóry, owrzodzenia, oparzenia, odmrożenia, jest pomocny w gojeniu zarówno ran zewnętrznych jak i wewnętrznych)
Pobudza wzrost i naprawę skóry
Działa jako silny środek przeczyszczający
Przeciwdziała powstawaniu kamieni nerkowych lub zmniejsza ich rozmiary
Bywa również stosowany miejscowo u osób z bolesnymi hemoroidami
Środek bakteriobójczy, stosowany w leczeniu bakteryjnych infekcji przewodu pokarmowego. Ma korzystny wpływ w terapii wrzodów trawiennych, ponieważ zmniejsza stężenie kwasu solnego, którego nadmiar powoduje powstawanie wrzodów.
W wyjątkowych przypadkach aloes może powodować reakcję alergiczne. Jeśli podrażnia Twoją skórę zrezygnuj z jego stosowania.
Żel aloesowy nie powinien być stosowany w leczeniu głębokich ran.
Lateks aloesowy może powodować silne skurcze jelit lub biegunkę.
Kobiety w ciąży nie powinny zażywać lateksu aloesowego ponieważ może on wywołać skurcze macicy i poronienie.
Lateksu aloesowego nie stosuje się w zatruciach żołądkowo jelitowych, zaparciach, zapaleniu wyrostka robaczkowego, bólach brzucha nieznanego pochodzenia.
Może on nasilać dolegliwości związane z chorobą wrzodową, hemoroidami, uchyłkowatością okrężnicy, zapaleniem uchyłków, zapaleniem okrężnicy, zespołem drażliwego jelita.
Przewlekłe przyjmowanie aloesu może powodować niedobór potasu.